Pregled bibliografske jedinice broj: 1094606
Kemijska i elektrokemijska modifikacija grafen oksida
Kemijska i elektrokemijska modifikacija grafen oksida, 2015., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1094606 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kemijska i elektrokemijska modifikacija grafen oksida
(Chemical and electrochemical modification of graphene oxide)
Autori
Ivan Spajić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
10.07
Godina
2015
Stranica
53
Mentor
Zoran Mandić
Ključne riječi
grafen oksid (GO) ; anilin ; funkcionalizacija ; superkondenzator ; fenazen
(graphene oxide (GO) ; aniline ; functionalization ; supercapacitor ; phenazine)
Sažetak
U ovom radu su pripravljene i ispitane četiri različite elektrode od grafen oksida (GO). Sinteza GO-a provedena je iz grafita prema Staudenmaier metodi. Priređeni GO nanešen je na zlatom prevučenu kvarcnu elektrodu te je provedena funkcionalizacija GO-a s anilinom s ciljem priprave i ispitivanja elektroda za potencijalnu primjenu u superkondenzatorima. Pripremljene elektrode se razlikuju prema načinu funkcionalizacije (uz korištenje NHS-EDC reagensa i bez reagensa), te prema ispiranju funkcionaliziranih elektroda (s vodom i s metanolom). Ispitivanja funkcionaliziranih GO elektroda su provedena metodom cikličke voltametrije i pomoću elektrokemijske kvarc-kristalne nanovage (EQCN). Funkcionalizirani GO je pokazao vrlo dobra elektrokemijska svojstva, dobru vodljivost električne struje, te obećavajuće rezultate za primjenu ovakvih elektroda u superkondenzatorima. Prilikom funkcionalizacije GO-a došlo je do fizikalne adsorpcije anilina na GO-u, a tijekom voltametrijskih i EQCN ispitivanja elektroda dolazi do oksidacije anilina na potencijalima iznad 700 mV prema Hg/Hg2Cl2 referentnoj elektrodi. Kao rezultat oksidacije anilina nastaje produkt čiji strujni vrhovi oksidacije i redukcije kontinuirano rastu s opetovanim ciklusima oksidacije anilina. Dobiveni strujni vrhovi se nalaze na potencijalima na kojima može doći do oksidacije ili dimera anilina (p-aminodifenilamina) ili produkta koji u sebi sadrži fenazenske prstenove. Budući da je elektroda poprimila zelenu boju karakterističnu za polianilin najvjerojatnije je da su se na elektrodi formirali visokomolekularni lanci koji sadrže veliki udio fenazenskih prstenova.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-8825 - Elektrokemijski superkondenzator visoke snage i velikog sadržaja energije za primjenu u električnim vozilima (ESUP-CAP) (Mandić, Zoran, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Zoran Mandić
(mentor)