Pregled bibliografske jedinice broj: 1094462
Primjena business intelligencea (BI-a) u analizi i prikazivanju sigurnosnih pojava s naglaskom na kriminalitet
Primjena business intelligencea (BI-a) u analizi i prikazivanju sigurnosnih pojava s naglaskom na kriminalitet // Zbornik radova VII. međunarodne znanstveno- stručne konferencije, Razumijevanje novih sigurnosnih izazova / Cajner Mraović, Irena ; Kondor-Langer, Mirjana (ur.).
Zagreb: Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske, 2020. str. 75-97 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1094462 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena business intelligencea (BI-a) u
analizi i prikazivanju sigurnosnih pojava s
naglaskom na kriminalitet
(The Application of Business Intelligence (BI)
in the Analysis And Presentation of Security
Phenomena With a Focus on Crime)
Autori
Bartoš, Velimir ; Babić, Jasna ; Karlović, Ruža ; Bajić, Martina ; Jamnić, Darko ; Bereček, Boris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova VII. međunarodne znanstveno- stručne konferencije, Razumijevanje novih sigurnosnih izazova
/ Cajner Mraović, Irena ; Kondor-Langer, Mirjana - Zagreb : Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske, 2020, 75-97
Skup
7. međunarodna znanstveno-stručna konferencija "Istraživački dani Visoke policijske škole - Razumijevanje novih sigurnosnih izazova"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 04.09.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
business intelligence (BI) ; izvještaji ; BI kocka ; prikazivanje kriminaliteta ; analiza kriminaliteta
(business intelligence (BI) ; reports ; BI cube ; crime presentation ; crime analysis)
Sažetak
Sustav upravljanja poslovnim informacijama (engl. business intelligence – BI) omogućuje organizacijama koje primjenjuju njezine principe da podatke, informacije i znanje unutar organizacije podignu na višu razinu. Organizacije koje se bave provedbom zakona u svojem operativnom poslu prikupljaju znatnu količinu podataka iz područja kriminaliteta koji, bez adekvatne obrade, i dalje ostaju samo podaci. Najčešće se obrada svodi na agregiranje numeričkih podataka i prikaz u obliku statističkih izvještaja što ne donosi veliku vrijednost te je potreban dodatni, najčešće ručni rad kojim se dolazi do novih informacija. Primjenom BI principa i korištenjem BI alata iz prikupljenih se podataka stvaraju informacije i znanje koje se izravno može koristiti u operativnom i strateškom odlučivanju. Nakon inicijalne uspostave BI sustava od strane stručnjaka informacijske tehnologije ̶ IT-a, sva daljnja prilagodba i korištenje BI alata provode djelatnici izučeni za rad s alatima iz područja poslovanja, a ne IT-a. Vizualizacije događaja kriminaliteta, trendova u fenomenologiji kriminaliteta poput krađa vozila, razbojništva, teških krađa i sl., pružaju korisnicima izravan uvid u postojeće stanje i trendove i zahtijevaju osnovno znanje korištenja informacijskih sustava. Naprednim se korisnicima uz korištenje odgovarajućih alata omogućuje samostalna analiza podataka i izrada ad hoc izvještaja kojima mogu dati odgovore na tekuća pitanja koja možda još do jučer nisu ni postojala, a sve to bez potrebe za IT resursima. Ovaj članak prikazuje poboljšanja koja je moguće postići uvođenjem BI-a u organizaciji koja se bavi provedbom zakona, opisuje proces uvođenja BI-a u organizaciju (postojeći i novi način rada) te prezentira posti gnute rezultate.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sigurnosne i obrambene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
MUP, Policijska akademija "Prvi hrvatski redarstvenik", Veleučilište kriminalistike i javne sigurnosti
Profili:
Ruža Karlović
(autor)