Pregled bibliografske jedinice broj: 1094405
Genetička raznolikost i struktura populacija vrste Gymnocalycium monvillei (Lem.) Britton & Rose (Cactaceae) duž visinskog gradijenta u planinskom području pokrajine Córdoba (Argentina)
Genetička raznolikost i struktura populacija vrste Gymnocalycium monvillei (Lem.) Britton & Rose (Cactaceae) duž visinskog gradijenta u planinskom području pokrajine Córdoba (Argentina), 2020., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1094405 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Genetička raznolikost i struktura populacija
vrste Gymnocalycium monvillei (Lem.) Britton &
Rose (Cactaceae) duž visinskog gradijenta u
planinskom području pokrajine Córdoba
(Argentina)
(Genetic diversity and structure of populations
of the species Gymnocalycium monvillei (Lem.)
Britton & Rose (Cactaceae) along an altitudinal
gradient in the Sierras of Cordoba (Argentina))
Autori
Rašić, Dragan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
06.02
Godina
2020
Stranica
59
Mentor
Zlatko Liber
Ključne riječi
molekularna ekologija, AFLP, kaktusi
(molecular ecology, AFLP, cacti)
Sažetak
U planinskim se područjima povećanjem nadmorske visine mijenjaju klimatski i ekološki uvjeti, a što se zrcali u promjenama u sastavu vegetacije. Budući da se može pretpostaviti kako će vrste sa širokom rasprostranjenošću biti pod manjim utjecajem klimatskih promjena, nego što je to slučaj s usko rasprostranjenim vrstama, proučavanje vrsta tolerantnih na promjenu nadmorske visine osobito je zanimljivo u svjetlu današnjih klimatskih promjena. Cilj je ovog diplomskog rada provesti preliminarna populacijsko-genetička istraživanja triju prirodnih populacija vrste G. monvillei (Cactaceae) s različitih nadmorskih visina upotrebom AFLP-biljega (eng. Amplified Fragment Lenght Polymorphism markers). Nakon usporedbe dobivenih rezultata s rezultatima već provedenih morfoloških i fizioloških istraživanja, definirat će se opsežnija AFLP istraživanja na većem broju prirodnih populacija. Uočena genetska raznolikost, vrijednosti DW-indeksa (eng. frequency down- weighted marker), rezultati analize PCoA (eng. Principal Coordinate Analysis) i STRUCTURE analize ukazuju na dugu vremensku izoliranost populacije s najviše nadmorske visine i slobodan protok gena kod dviju populacija na nižim nadmorskim visinama. Jedinke populacija s nadmorske visine od 1250 m, zbog utvrđene najveće genetičke raznolikosti, globularne građe klijanaca, otpornosti na povišenu temperaturu i sušu, velikih plodova i velikog broja sjemenki, najizglednije su u ekološkom optimumu vrste te bi se vjerojatno najlakše prilagodile budućim klimatskim promjenama. U skladu s tim ova populacija predstavlja evolucijski signifikantnu jedinicu koju treba uzeti u obzir u budućim programima zaštite.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb