Pregled bibliografske jedinice broj: 1094358
Metamorfoza tradicionalne „međimurske hiže“ u suvremenu turističku ponudu – „hiža za umjetnike“
Metamorfoza tradicionalne „međimurske hiže“ u suvremenu turističku ponudu – „hiža za umjetnike“ // Zbornik radova Međimurskog veleučilišta u Čakovcu, 7 (2016), 2; 83-90 (domaća recenzija, članak, stručni)
CROSBI ID: 1094358 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Metamorfoza tradicionalne „međimurske hiže“ u
suvremenu turističku ponudu – „hiža za umjetnike“
(The metamorphosis of the traditional "old
Međimurje cottage" into a modern tourism
product – "Cottage of Arts")
Autori
Ovčar, Jasmina ; Novak, Valentina
Izvornik
Zbornik radova Međimurskog veleučilišta u Čakovcu (1847-702X) 7
(2016), 2;
83-90
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
arhitektonski pristup ; „genius loci“ ; graditeljsko nasljeđe ; održivost ; povijesno nasljeđe ; rekonstrukcija zgrade ; tradicionalna...
(architectural approach ; „genius loci“ ; building heritage ; sustainability ; historical heritage ; building reconstruction ; traditional „old Međimurje cottage“)
Sažetak
Prilikom izrade arhitektonskog rješenja rekonstrukcije postojećih zgrada u svrhu reanimacije postojeće “međimurske hiže”, putem sanacije, adaptacije i privođenja novim funkcionalnim potrebama u skladu s novom namjenom, projektnom zadatku investitora može se pristupiti na tri različita načina: 1. demontaža i rušenje svih postojećih zgrada na građevnoj parceli kako bi se oslobodio prostor za izgradnju zgrada u skladu sa suvremenom turističkom ponudom, 2. izvesti radove iskjučivo na sanaciji postojećih zgrada ne zadirući u rekonstrukciju i adaptaciju u svrhu zadržavanja potpune autentičnosti izgradnje “međimurske hiže” i zadržavanja “duha vremena i mjesta”, 3. projektantski pristup koji uvažava povijesno i graditeljsko naslijeđe ali u svrhu zadovoljavanja suvremenih funkcionalnih potreba ulazi u rekonstukciju (sanaciju, adaptaciju i prenamjenu) postojećih zgrada prilagođavajući ih novoj funkciji u “starom ruhu”, pri čemu se ne ustručava od korištenja suvremenih detalja Svaki projektant ima pravo i mogućnost na vlastiti kreativno-stručan pristup. Investitor kao sudionik u gradnji također diktira stav i pristup projektnom zadatku. Kao polazni parametar neizostavno je i mišljenje Konzervatorske službe. U analizi konkretnog slučaja došlo je do sinergije investitora i projektanta koja je rezultirala prihvaćanjem trećeg načina pristupa rješavanju projektnog zadatka i prijedlogu arhitektonskog rješenja u skladu s takvim stavom. Rezultat takvog pristupa je prihvaćanje graditeljskog nasljeđa u potpunosti uz minimalne intervencije u svrhu postizanja željene funkcije koje se odnose uglavnom na djelove zgrade koji su već sami po sebi derutni, statički neodrživi ili neprihvatljivi u pogledu dotrajalosti materijala. Duh prostora (lat. genius loci) ostaje prisutan kako u načinu na koji se tretiraju zgrade tako i u odnosu prema okolišu koji sadrži stari bunar, “brajde” i autohtonu vegetaciju unutar parcele. Osim osobnog odabira projektanta (usklađenog sa željama investitora), odabir trećeg pristupa rezultat je i strategije održivog razvoja te održive gradnje u kontekstu održivog razvoja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Interdisciplinarne tehničke znanosti, Etnologija i antropologija