Pregled bibliografske jedinice broj: 1094128
Osobno sijati riječ istine, ljubavi, milosrđa i dobrote. Komentar liturgijskih čitanja, misli vodilje i konkretne propovijedi. Za liturgijsku godinu B
Osobno sijati riječ istine, ljubavi, milosrđa i dobrote. Komentar liturgijskih čitanja, misli vodilje i konkretne propovijedi. Za liturgijsku godinu B. Zagreb: Kršćanska sadašnjost, 2020 (monografija)
CROSBI ID: 1094128 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Osobno sijati riječ istine, ljubavi, milosrđa i
dobrote. Komentar liturgijskih čitanja, misli
vodilje i konkretne propovijedi. Za liturgijsku
godinu B
(Personally sow the word of truth, love, mercy and
goodness. Commentary on liturgical readings,
guiding thoughts and concrete sermons. For the
liturgical year B)
Autori
Lujić, Božo
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Kršćanska sadašnjost
Grad
Zagreb
Godina
2020
Stranica
446
ISBN
978-953-11-1383-0
Ključne riječi
Sveto pismo ; Božja riječ ; propovijedi ; način propovijedanja ; istina ; ljubav ; milosrđe ; dobrota
(Holy Scripture ; The word of God ; sermons ; way of preaching ; truth ; love ; mercy ; goodness)
Sažetak
Knjiga sadrži komentar liturgijskih čitanja, misli vodilje i konkretne propovijedi za liturgijsku godinu B sa svim nedjeljama i svetkovinama. Sama knjiga po sebi je neobična za već uobičajene knjige propovjedničkog žanra koje uglavnom donose samo gotove propovijedi. Ova knjiga ima više stupnjeva za pripravu, već prema tomu koliko se neki propovjednik želi pripremiti. Najprije ima navedene sve biblijske tekstove na jednome mjestu, tako da ih ne mora tražiti na drugim mjestima. Tekstovi su ishodište dobre propovijedi zato što nose zdravu misao i poruku, i bez njih zasigurno nema dobre propovijedi. Drugi stupanj označen je u knjizi kao teološka analiza biblijskih tekstova. Da bi se tekstovi mogli malo dublje shvatiti, potrebna je lagana, prije svega teološka, to jest sadržajna analiza koja bi pripomogla, s jedne strane, vidjeti poruku pojedinoga teksta, a s druge, pokušati uočiti što taj tekst veže sadržajno i idejno s drugim dvama biblijskim tekstovima te nedjelje. Uvijek postoji jedna dublja poveznica koja te tekstove dovodi u vezu i čini podlogu za neku glavnu misao koja bi se dala razraditi u dobroj propovijedi. Treći dio u metodologiji pripreme čine misli vodilje za propovijed. Autor je polazio od toga da je dobro na temelju teoloških analiza sugerirati nekoliko misli koje bi propovjednik mogao uzeti i na svoj način ih obraditi i prikazati slušateljima. Time bi se aktivirala stvaralačka snaga i mašta svakog pojedinog propovjednika, koji bi mogao zdravu biblijsku ideju na svoj osobni način oblikovati i prikazati. Prava bi propovijed trebala i nositi neku osobnu boju i vidljivo uvjerenje svakoga propovjednika. Redovito je ponuđeno više takvih ideja koje bi se u osobnom postupku pripreme mogle osmisliti i konkretizirati. Tek na kraju donesena je i konkretna propovijed kako ju je autor zamislio iz svoje perspektive. Ona nije opsegom velika, ali ni previše školski poučna. Autor je analitičkim pristupom nastojao pronaći put do modernoga slušatelja, jezikom koji bi bio teološki i egzistencijalno svjež te tako servirati jednu od zdravih biblijskih tema i ideja, nastojeći pri tom ostati vjeran biblijskoj poruci te s druge strane, ostati otvoren suvremenome čovjeku i njegovim potrebama. Upravo to je bilo najteže postići u ovoj knjizi, u kojoj je trebalo na svoj način obraditi brojne propovijedi, a da svaka bude biblijski utemeljena i opet jednako zdravo suvremena i na određen način osobna i originalna.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija