Pregled bibliografske jedinice broj: 1094058
Neurosteroidi dehidroepiandrosteron (DHEA) i dehidroepiandrosteron sulfat (DHEAS) i neurotrofin moždani neurotrofni čimbenik (BDNF) u Alzheimerovoj bolesti
Neurosteroidi dehidroepiandrosteron (DHEA) i dehidroepiandrosteron sulfat (DHEAS) i neurotrofin moždani neurotrofni čimbenik (BDNF) u Alzheimerovoj bolesti // Neurologia Croatica 69 (Suppl. 2): 1-92 / Šimić, Goran ; Mimica, Ninoslav (ur.).
Zagreb: Denona, 2020. str. 20-20 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1094058 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neurosteroidi dehidroepiandrosteron (DHEA) i
dehidroepiandrosteron sulfat (DHEAS) i
neurotrofin moždani neurotrofni čimbenik (BDNF)
u Alzheimerovoj bolesti
(Neurosteroids dehydroepiandrosterone (DHEA) and
dehydroepiandrosterone sulphate (DHEAS) and
neurotrophin brain
neurotrophic factor (BDNF) in Alzheimer’s disease)
Autori
Švob Štrac, Dubravka ; Konjevod, Marcela ; Tudor, Lucija ; Erhardt, Julija ; Uzun, Suzana ; Kozumplik, Oliver ; Mimica, Ninoslav ; Nikolac Perković, Matea ; Nedić Erjavec, Gordana ; Pivac, Nela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Neurologia Croatica 69 (Suppl. 2): 1-92
/ Šimić, Goran ; Mimica, Ninoslav - Zagreb : Denona, 2020, 20-20
Skup
Hrvatski kongres o Alzheimerovoj bolesti (CROCAD- 20v)
Mjesto i datum
Online, 15.10.2020. - 16.10.2020
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
dehidroepiandrosteron ; moždani neurotrofni čimbenik ; Alzheimerova bolest ; stanični i animalni modeli ; ispitanici.
(dehidroepiandrosterone ; brain neurotrophic factor ; Alzheimer disease, cellular and animal models, human subjects)
Sažetak
Neurosteroidi dehidroepiandrosteron (DHEA) i njegov sulfat (DHEAS), zajednički nazivani DHEA(S), kao i neurotrofin moždani neurotrofni čimbenik (BDNF), uključeni su u brojne važne funkcije mozga poput neuralne plastičnosti, učenja, pamćenja i ponašanja, te pokazuju potencijal u prevenciji i liječenju Alzheimerove bolesti. Usprkos velikom interesu za ovo područje i značajnom broju studija na staničnim i animalnim modelima, te bolesnicima, uloga BDNF-a, a posebice DHEA(S) u Alzheimerovoj bolesti još uvijek nije jasna. Jedan od mogućih mehanizama u podlozi neuroprotektivnog učinka DHEA(S) je modulacija koncentracija BDNF-a u različitim područjima mozga, što sugerira njihovu interakciju i mogućnost zajedničkog signalnog puta. Međutim, rezultati prethodnih istraživanja kontroverzni su i nejasni, te su neophodna daljnja sveobuhvatnija i ciljana istraživanja u svrhu prikupljanja potrebnih podataka. Projekt „Terapijski potencijal neurosteroida i neurotrofina u demenciji“, financiran od Hrvatske zaklade za znanost, za cilj ima bolje razumjevanje interakcija između neurosteroida DHEA(S) i neurotrofina BDNF, kao i mehanizama njihovog zajedničkog terapijskog potencijala u Alzhemerovoj bolesti, te u tu svrhu kombinira istraživanja na ljudima, in vivo i in vitro modelima, kao i razne metodološke pristupe. In vitro istraživanjima pokušavaju se razjasniti stanični i mol. mehanizmi neuroprotektivnog djelovanja DHEA(S) i BDNF u primarnoj kulturi neurona tretiranih A-oligomerima. U in vivo i ex vivo istraživanjima testirati će se ponašanje i kognitivne funkcije koje će se korelirati s karakterističnim histopatološkim, neurokemijskim i strukturnim promjenama u hipokampalnom tkivu i prerezima cijelog mozga transgeničnog mišjeg modela 3XTg-AD. Na animalnom modelu će se također odrediti specifični metabolomski profil kao potencijalni biomarker za dijagnosticiranje Alzheimerove bolesti, specifičnih simptoma bolesti i odgovora na terapiju s DHEA(S). Na oboljelima od Alzheimerove bolesti istražiti će se genetski (BDNF i SULT2A SNP-ovi) i epigenetski (DNA metilacija BDNF promotora) čimbenici uključeni u ekspresiju i regulaciju BDNF i DHEA(S). Projekt će rezultirati boljim razumijevanjem interakcija između DHEA(S) i BDNF i mehanizama njihovog zajedničkog terapijskog potencijala u Alzheimerovoj bolesti, kao i proširenim znanjem o neurobiološkoj podlozi kompleksne stanične i molekularne patofiziologije ove bolesti. Rezultati projekta trebali bi pridonijeti razvoju lako dostupnih biokemijskih, metabolomskih i (epi)genetičkih biomarkera, te novih pristupa u prevenciji, praćenju simptoma i liječenju Alzhemerove bolesti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2019-04-6100 - Terapijski potencijal neurosteroida i neurotrofina u demenciji (TePoNeDe) (Švob Štrac, Dubravka, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Medicinski fakultet, Zagreb,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb,
Klinika za psihijatriju Vrapče,
Medicinski fakultet, Osijek
Profili:
Oliver Kozumplik
(autor)
Marcela Konjevod
(autor)
Julija Erhardt
(autor)
Suzana Uzun
(autor)
Dubravka Švob Štrac
(autor)
Matea Nikolac Perković
(autor)
Lucija Tudor
(autor)
Ninoslav Mimica
(autor)
Gordana Nedić Erjavec
(autor)
Nela Pivac
(autor)