Pregled bibliografske jedinice broj: 1093754
Društva za uzajamno osiguranje kao oblik upravljanja rizicima u sektoru poljoprivrede - iskustvo Europske Unije i lekcije za Republiku Hrvatsku
Društva za uzajamno osiguranje kao oblik upravljanja rizicima u sektoru poljoprivrede - iskustvo Europske Unije i lekcije za Republiku Hrvatsku // 28. tradicionalno savjetovanje Ekonomska politika Hrvatske u 2021. Hrvatska poslije pandemije / Tica, Josip ; Bačić, Katarina (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo ekonomista, 2020. str. 254-290 (predavanje, recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1093754 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Društva za uzajamno osiguranje kao oblik
upravljanja rizicima u sektoru poljoprivrede -
iskustvo Europske Unije i lekcije za Republiku
Hrvatsku
(Mutual Insurance Companies As A Risk Management
Tool In Agricultural Sector – The EU Experience
And Lessons For Croatia)
Autori
Krišto, Jakša ; Njavro, Mario ; Čop, Tajana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
28. tradicionalno savjetovanje Ekonomska politika Hrvatske u 2021. Hrvatska poslije pandemije
/ Tica, Josip ; Bačić, Katarina - Zagreb : Hrvatsko društvo ekonomista, 2020, 254-290
Skup
Ekonomska politika Hrvatske u 2021., Hrvatska poslije pandemije
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 06.07.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
uzajamno osiguranje ; poljoprivreda ; upravljanje rizikom ; Hrvatska ; Europska unija
(mutual insurance ; agriculture ; risk management ; Croatia ; European Union)
Sažetak
Društva za uzajamno osiguranje su važan pružatelj osigurateljne zaštite u svijetu te se učestalo osnivaju i posluju u sektoru poljoprivrede. Poljoprivrednici kao relativno homogena skupina su se pokazali kao uobičajen sektor gdje uzajamni osiguratelji ostvaruju poslovni potencijal te svoje inherentne prednosti. Cilj rada je preispitati mogućnosti i iskustva primjene društava za uzajamno osiguranje kao instrumenta upravljanja rizikom u sektoru poljoprivrede u Republici Hrvatskoj. U radu se ukazuje na rizike karakteristične za poljoprivredu te svjetska iskustva u njihovu upravljanju. Analizira se upravljanje rizikom u sektoru poljoprivrede u Hrvatskoj te daje pregled mjera Europske unije za upravljanje rizikom, od čega su u fokusu uzajamni fondovi. Također, analiziraju se regulatorni i tržišni izazovi poslovanja društava za uzajamno osiguranje u Europskoj uniji i Republici Hrvatskoj koja su jedan od pravnih oblika uspostave mjere uzajamni fondovi. Rezultati sveobuhvatnog pregleda literature, analize podataka, regulative i istraživanja na ovu temu ukazuju kako je za osnivanje i poslovanje društava za uzajamno osiguranje u Republici Hrvatskoj važno osigurati primjeren regulatorni tretman koji će omogućiti njihov efikasan i stabilan rad te proporcionalnu primjenu regulative i nadzora. Kako bi se potaknuo razvoj društava za uzajamno osiguranje i usvajanje primjerene ekspertize, prema prikazanom u radu, potrebno je financirati fond ili osigurati sredstva putem poticajnog okvira Europske unije i mjere uzajamni fondovi. S obzirom na važnost primjerenog upravljanja rizikom u poljoprivredi, potrebno je unaprijediti razumijevanje i poznavanje koncepta uzajamnih društava kao jednog od oblika transfera rizika u poljoprivredi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Zagreb,
Agronomski fakultet, Zagreb