Pregled bibliografske jedinice broj: 1093504
Utjecaj višestjenih ugljikovih nanocjevčica na svojstva polietilena
Utjecaj višestjenih ugljikovih nanocjevčica na svojstva polietilena // Knjiga sažetaka - V. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula - u funkciji pametne specijalizacije / Lučić Blagojević, Sanja (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2016. str. 23-23 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1093504 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj višestjenih ugljikovih nanocjevčica na
svojstva polietilena
(Influence of the multiwall carbon nanotubes on
polyethylene properties)
Autori
Lučić Blagojević, Sanja ; Schlosser, Dina ; Stančić, Nina ; Šantolić, Mario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka - V. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula - u funkciji pametne specijalizacije
/ Lučić Blagojević, Sanja - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2016, 23-23
ISBN
978-953-6894-56-7
Skup
V. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula - u funkciji pametne specijalizacije
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 14.06.2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
PE/MWCNT, toplinska svojstva i stabilnost, mehanička svojstva, električna vodljivost
(PE/MWCNT, thermal properties and stability, mechanical properties, electrical conductivity)
Sažetak
Polimerni nanokompoziti kao napredni materijali danas se vrlo intenzivno istražuju s ciljem poboljšanja svojstava ili postizanja potpuno novih svojstava polimera. Višestjene ugljikove nanocjevčice (MWCNT) izuzetno su zanimljive kako nanopunila za polimerne materijale zbog svojih jedinstvenih mehaničkih i električnih svojstava. U radu je istraživan učinak dodatka višestjenih ugljikovih nanocjevčica u rasponu masenih udjela 0 – 4 % na svojstva polietilena visoke gustoće (PE-HD) i polietilena niske gustoće (PE-LD). Uzorci nanokompozita pripravljani su postupkom iz taline u dvopužnom ekstruderu te nakon toga preoblikovani u pločice prešanjem na hidrauličkoj preši. Toplinska svojstva u neizotermnim i izotermnim uvjetima istraživana su diferencijalnom pretražnom kalorimetrijom (DSC), a toplinska stabilnost termogravimetrijskom analizom (TGA). Mehanička i relaksacijska svojstva istraživana su na univerzalnoj kidalici, a vodljivost metodom četiri kontakta. DSC rezultati pokazali su da dodatak MWCNT ubrzava kristalizaciju obje vrste polietilena u neizotermnim i izotermnim uvjetima, te da je učinak u neizotermnim uvjetima znatnije izražen za PE-LD. Uočeno je da MWCNT potiču kristalizaciju PE-HD, ali imaju suprotan učinak na kristalizaciju PE-LD. Rezultati termogravimetrijske analize upućuju da se dodatkom MWCNT znatno poboljšava toplinska stabilnost oba polimera, te da je ovaj učinak znatno izraženiji za PE-HD kojem se dodatkom do 4 % MWCNT temperatura početka razgradnje povećava za 35 °C. Karakteristične veličine rasteznog ispitivanja (modul, prekidna čvrstoća, prekidno istezanje) rastu do određenog udjela MWCNT, koji ovisi o vrsti poletilena. Za oba istraživana polimera dodatkom MWCNT relaksacija naprezanja se smanjuje a zaostalo naprezanje povećava. Rezultati mjerenja vodljivosti na dostupnoj opremi pokazali su da u ispitivanom području koncentracija MWCNT za sustave PE-LD + MWCNT nije dostignut prag vodljivosti, dok je za sustave PE-HD s 4 % postignuta vodljivost reda veličine 10−6 S cm−1, čime su dostignute najniže granice za primjenu kao antistatičkog materijala te za elektrostatsko bojanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Sanja Lučić Blagojević
(autor)