Pregled bibliografske jedinice broj: 1093483
Upotreba apiterapeutskih pripravaka u ublažavanju posljedica stresa i depresije
Upotreba apiterapeutskih pripravaka u ublažavanju posljedica stresa i depresije // Zbornik sažetaka i radova sa petog kongresa o pčelarstvu i pčelinjim proizvodima - sa međunarodnim učešćem - PČELARSTVO I PČELINJI PROIZVODI / Jašić, Midhat ; Ačkar, Đurđica (ur.).
Tuzla: Udruženje za nutricionizam i dijetetiku Hranom do zdravlja Tuzla, 2020. str. 46-47 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1093483 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Upotreba apiterapeutskih pripravaka u ublažavanju
posljedica stresa i depresije
(Use of apitherapeutic preparations to mitigate the
consequences of stress and depression)
Autori
Sinanović, Azra ; Jašić, Midhat ; Kiseljaković, Emina ; Šubarić, Drago ; Selmanović, Senada
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka i radova sa petog kongresa o pčelarstvu i pčelinjim proizvodima - sa međunarodnim učešćem - PČELARSTVO I PČELINJI PROIZVODI
/ Jašić, Midhat ; Ačkar, Đurđica - Tuzla : Udruženje za nutricionizam i dijetetiku Hranom do zdravlja Tuzla, 2020, 46-47
Skup
5. kongres o pčelarstvu i pčelinjim proizvodima Pčelarstvo i pčelinji proizvodi
Mjesto i datum
Tuzla, Bosna i Hercegovina, 20.11.2020. - 21.11.2020
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
stres ; depresija ; apiterapija ; apiterapeutski pripravci
(stress ; depression ; apitherapy ; apitherapeutic preparation)
Sažetak
Uvod: Postoji više vrsta stresa, kao što su eustres i distres, zatim hemijski, psihički i fizički stres. Kao posljedica stresa nastaju hormonalne promjene u organizmu usljed djelovanja adrenalina i kortizola. Apiterapeutski pripravci mogu imati izvjesna sedativna svojstva pa time mogu biti povezani s ublažavanjem posljedica nastalih usljed uticaja stresa i depresije na organizam. Samostalni apiterapeutski pripravci i mješavine mogu imati pozitivno dejstvo na imuno- neuro-endokrini sistem i hipotalamičko-hipofizno- nadbubrežnu osovinu čime utiču na ublažavanje posljedica stresa i depresije. Cilj i metod rada: Cilj rada je bio prikupiti i analizirati postojeće stručne i naučne informacije o uticaju apiterapeutskih pripravaka na stres i depresiju. Rezultati: Med ima blagotvorno dejstvo na organizam u svrhu prevencije ali može se koristiti i kao dopuna terapiji u slučaju stresnih stanja i depresije. Posebno su značajne monoflorne vrste medova dobijenih od ljekovitih biljaka koje imaju dokazano dejstvo na ublažavanje posljedica stresa i depresije poput lavande, matičnjaka, bagrema, kadulje i drugih. Pripravci meda i ljekovitog bilja mogli bi imati blagotvorno dejstvo na organizam. Ostali pčelinji proizvodi mogu imati značajan uticaj u stanjima stresa i depresije. Matična mliječ, polen i propolis imaju antioksidativna svojstva, jačaju imuni odgovor organizma i mogu ublažavati posljedice djelovanja slobodnih radikala nastalih kao posljedica stresa i depresije. Zaključak: Apiterapeutski pripavci omogućavaju obogaćivanje prehrane biološki aktivnim komponentama. To su polifenoli, flavonoidi, karotenoidi i enzimi iz meda i polena, polifenoli i terpeni iz propolisa i 10- hidroksidecenska kiselina (10-HDA), enzimi i peptidi iz matične mliječi. U stresnim situacijama med ali i pripravci na bazi meda i ljekovitog bilja, u prvom redu lavande, matičnjaka i kadulje omogućavaju pozitivno dejstvo na organizam. Preporučuje se provođenje edukacije javnosti o koristima koje može imati upotreba apiterapeutskih pripravaka na ublažavanje posljedica stresa poput umora i osjećaja slabosti ali i ublažavanje drugih bolesnih stanja koja nastaju kao rezultat načina života današnjeg modernog čovjeka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Prehrambena tehnologija