Pregled bibliografske jedinice broj: 1093401
Proračuni lokalnih jedinica vlasti
Proračuni lokalnih jedinica vlasti // Financije županija, gradova i općina / Bajo, Anto ; Primorac, Marko (ur.).
Zagreb: Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2020. str. 41-88
CROSBI ID: 1093401 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Proračuni lokalnih jedinica vlasti
(Local government budgets)
Autori
Jurlina Alibegpvić, Dubravka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Financije županija, gradova i općina
Urednik/ci
Bajo, Anto ; Primorac, Marko
Izdavač
Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2020
Raspon stranica
41-88
ISBN
978-953-346-150-2
Ključne riječi
proračun, proračunsko računovodstvo, tehnike izrade proračuna, višegodišnji proračun, proračunski proces, sustav informiranja o proračunu, vanjska i unutarnja revizija proračuna
(budget, budget accounting, budgeting techniques, multi-annual budget, budget process, budget information system, external and internal budget audit)
Sažetak
Uz državni proračun i proračun izvanproračunskih fondova, proračun lokalnih jedinica vlasti odnosno proračun općina, gradova i županija predstavlja polaznu točku za fiskalno planiranje i upravljanje financijama u javnom sektoru. Proračun je plan prihoda i primitaka koji osigurava financiranje planiranih rashoda i izdataka u tijeku jedne proračunske godine. To je dokument u kojem su navedeni prihodi i primici, rashodi i izdaci te izvori financiranja manjkova (ili način korištenja viškova), a njegov utjecaj treba sagledati sa šireg aspekta. U ovom se poglavlju objašnjavaju pojmovi proračuna i proračunskih korisnika, ističe struktura i sadržaj te načelo uravnoteženosti proračuna. Osobito se objašnjavaju računovodstvena načela, vrste financijskih izvješća i sustav klasifikacija koje su temelj izrade proračuna, praćenja i izvještavanja. Proračunske su klasifikacije izravno vezane za tehnike izrade proračuna. Znajući da je jedna godina prekratko razdoblje za provedbu fiskalnih politika općina, gradova i županija, u ovom poglavlju se ističe i osnovna svrha, kao i obilježja višegodišnjeg proračuna. Lokalne jedinice pri planiranju i provedbi fiskalne politike na svom području moraju razmišljati dugoročno. Zbog toga je utvrđivanje ciljeva i strategije razvoja države i lokalnih jedinica početna točka za uključenje programa proračunskih rashoda za više godina. Iako se proračun donosi za jednu godinu programi rashoda traju više godina, a promjena prioriteta fiskalne politike lokalne jedinice moguća je samo unutar kvalitetno organiziranoga proračunskog procesa. Proračunski proces je skup pravila i postupaka kojima se planira, donosi i izvršava proračun, a uključuje stalna pregovaranja tijela lokalnih jedinica, proračunskih korisnika i građana pri donošenju odluke o veličini planiranih prihoda i rashoda u tijeku jedne ili više godina. Obično proračunski proces traje više od tri godine. Stoga su u poglavlju objašnjene ključne faze proračunskog procesa, uloga i odgovornost pojedinih sudionika, potreba objavljivanja informacija o financijskom poslovanju lokalnih jedinica te stupanj uključenosti građana u proračunski proces. Posebice je istaknuta svrha unutarnjih i vanjskih revizija proračuna lokalnih jedinica.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Ekonomski institut, Zagreb