Pregled bibliografske jedinice broj: 109311
Lavanda u krajobrazu
Lavanda u krajobrazu // Zbornik sažetaka Međunarodnog interdisciplinarnog savjetovanja Njega gradskog prostora: Boje u gradu - vještina uređenja cvjetnjaka / Milas, Zdenko (ur.).
Zagreb: Hrvatsko agronomsko društvo, 2003. str. 77-78 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 109311 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Lavanda u krajobrazu
(Integrating lavenders into the landscape)
Autori
Kolak, Ivan ; Šatović, Zlatko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik sažetaka Međunarodnog interdisciplinarnog savjetovanja Njega gradskog prostora: Boje u gradu - vještina uređenja cvjetnjaka
/ Milas, Zdenko - Zagreb : Hrvatsko agronomsko društvo, 2003, 77-78
Skup
Međunarodno interdisciplinarno savjetovanje Njega gradskog prostora: Boje u gradu - vještina uređenja cvjetnjaka
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 09.04.2003. - 12.04.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Lavandula; ljekovito i aromatično bilje; ukrasno bilje
(Lavanudla; medicinal and aromatic plants; ornamental plants)
Sažetak
U rod Lavandula spada 48 vrsta aromatičnih zimzelenih grmova podrijetlom iz suhih i stjenovitih staništa Sredozemlja, te od sjeverne Afrike do jugozapadne Azije. Najpoznatija i najduže uzgajana vrsta je L. angustifolia Mill. (syn. L. officinalis Chaix., L. vera D.C.), dok su druge dvije vrste, koje se uzgajaju kako u Hrvatskoj tako i u nekoliko Europskih zemalja L. latifolia Medik. (syn. L. spica L.) i L. x intermedia Emeric ex Loisel. koja je spontani hibrid između navedenih vrsta. Sve su tri vrste podrijetlom iz Sredozemlja. Navedene su vrste lavande široko poznate od Srednjeg vijeka kao aromatične i ljekovite biljke. Suhi cvat (Lavandulae flos) se tradicijski smatra stimulantnom i tonikom. Eterično ulje lavande se često koristi u kolonjskim vodama, losionima i visokokvalitetnim parfemima. Otok Hvar je dobro poznat kao centar komercijalne proizvodnje i destilacije ulja u Hrvatskoj. Štoviše, lavande su važan izvor nektara za pčele. Lavande se uzgajaju kao ukrasne biljke uz rubove vrtova. Niži tipovi su idealni za stjenovite vrtove i kao lončanice na otvorenom. Lako se razmnažaju vegetativnim reznicama od kraja kolovoza do početka listopada ili pak na proljeće. Lavande se često sade uz ceste i u parkovima za ukras i stabiliziranje terena. Zbog jakog mirisa uzrokovanog akumulacijom eteričnih ulja u biljci i lijepog cvata, lavande su idealne biljke za poljepšavanje krajobraza naših gradova i sela.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb