Pregled bibliografske jedinice broj: 1092083
Oralne manifestacije i dijagnostički postupci pemfigusa vulgarisa: Prikaz slučaja
Oralne manifestacije i dijagnostički postupci pemfigusa vulgarisa: Prikaz slučaja // Vjesnik dentalne medicine, 2/20 (2020), 2/20; 36-41 (domaća recenzija, prikaz, stručni)
CROSBI ID: 1092083 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Oralne manifestacije i dijagnostički postupci pemfigusa vulgarisa:
Prikaz slučaja
(Oral manifestations and diagnostic procedures of Pemphigus
vulgaris: Case report)
Autori
Sever, Ella ; Zuber, Vanessa ; Pezelj-Ribarić, Sonja
Izvornik
Vjesnik dentalne medicine (1847-9766) 2/20
(2020), 2/20;
36-41
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prikaz, stručni
Ključne riječi
autoimuna bulozna dermatoza ; direktna imunofluorescencija ; pemphigus vulgaris
(autoimmune bullous dermatosis ; direct immunofluorescence ; pemphigus vulgaris)
Sažetak
Cilj: Pemfigus vulgaris je kronična autoimuna bulozna dermatoza koja u 60 % slučajeva započinje na sluznici usne šupljine. Cilj ovog rada je prikazati dva klinička slučaja pemfigusa vulgarisa s primarnom manifestacijom na sluznici usne šupljine te opisati i analizirati dijagnostički postupak s naglaskom na važnost pravovremene i točne dijagnostike doktora dentalne medicine. Prikaz slučaja: Prikazuju se slučajevi dvaju pacijenata koji su zatražili pomoć zbog ulceroznih ili erozivnih promjena na sluznici usne šupljine. Anamnezom i kliničkim pregledom ustanovilo se da su pacijenti također u internističkoj i dermatovenerološkoj obradi zbog lezija koje se nalaze ili na koži ili na ostalim sluznicama, a prethodile su im oralne lezije. Nakon učinjene incizijske biopsije oralne sluznice, patohistološkom i imunihistokemijskom analizom utvrđeno je da se radi o pemfigusu vulgarisu. Patohistološkom analizom (PHD) pronađeni su intraepidermalni mjehuri s akantolitičkim keratocitima i epidermalnim stanicama. U direktnoj imunofluorescenciji (DIF) perilezione sluznice pronalaze se unutarstanični depoziti IgG i komponente komplementa C3. Dijagnoza pemfigusa vulgarisa je postavljena na temelju PHD i DIF, a tokom daljne obrade moguće je napraviti i test indirektne imunofluorescencije (IIF) kako bi se odredio titar protutijela IgG u serumu bolesnika. Nakon postavljanja dijagnoze, pacijenti su tretirani standardnom trojnom terapijom koja se sastoji od kortikosteroidnih kapi, lokalnog anestetika i oralnog antiseptika. Zaključak: Pemfigus je potencijalno smrtonosna bolest koja zahtjeva pravovremenu i točnu dijagnostiku. Obzirom na to da se bolest prvotno prezentira na oralnoj sluznici, od velike je važnosti za doktore dentalne medicine poznavati kliničku sliku i dijagnostičke mogućnosti koje omogućuju pravilno i pravovremeno usmjeren terapijski pristup.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Dentalna medicina, Kognitivna znanost (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, društvene i humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet dentalne medicine, Rijeka