Pregled bibliografske jedinice broj: 1091976
Poljoprivredne zadruge kao modeli društveno- ekonomskog razvoja u hrvatskim ruralnim područjima
Poljoprivredne zadruge kao modeli društveno- ekonomskog razvoja u hrvatskim ruralnim područjima // Međunarodni znanstveni skup Globalizacija i regionalni identitet - globalni izazovi i regionalne posebnosti / Šundalić, Antun ; Zmaić, Krunoslav ; Sudarić, Tihana ; Pavić, Željko (ur.).
Osijek: Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Fakultet agrobiotehničkih znanosti, Osijek, 2020. str. 58-59 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1091976 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Poljoprivredne zadruge kao modeli društveno-
ekonomskog razvoja u hrvatskim ruralnim područjima
(Agricultural co-operatives as models of socio-
economic development in Croatian rural areas)
Autori
Trako Poljak, Tijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Međunarodni znanstveni skup Globalizacija i regionalni identitet - globalni izazovi i regionalne posebnosti
/ Šundalić, Antun ; Zmaić, Krunoslav ; Sudarić, Tihana ; Pavić, Željko - Osijek : Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Fakultet agrobiotehničkih znanosti, Osijek, 2020, 58-59
ISBN
978-953-7871-90-1
Skup
7. međunarodni znanstveni skup Globalizacija i regionalni identitet: globalni izazovi i regionalne posebnosti
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 30.10.2020. - 31.10.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
zadrugarstvo, poljoprivredne zadruge, ruralna područja, Hrvatska, glokalizacija
(cooperatives, agricultural cooperatives, rural areas, Croatia, glocalization)
Sažetak
Kada govorimo o ruralnom ekonomskom i društvenom razvoju u Hrvatskoj, zadrugarstvo predstavlja jedan od specifičnih načina socio- ekonomskog organiziranja koji svakako treba uzeti u obzir kada se promišlja o potrebi oslanjanja na lokalne resurse u kontekstu globalizacije. U ovom radu naglasak je stavljen na poljoprivredne zadruge koje su empirijski istražene 2017.-2018. godine metodom dubinskih intervjua s članovima postojećih poljoprivrednih zadruga diljem Hrvatske (24 zadruge, 43 intervjua). Cilj je rada ustvrditi prednosti i nedostatke poljoprivrednog zadrugarstva u Hrvatskoj u kontekstu lakše prilagodbe i otpora globalizacijskim pritiscima ali i unutarnjim promjenama kroz koje prolaze današnja hrvatska ruralna područja. Na temelju rezultata zaključujemo da se ideja zadrugarstva, posebice poljoprivrednog kao najraširenijeg s najduljom poviješću, od svojih početaka do danas temelji na važnim socijalno- kohezivnim principima koji uspijevaju djelovati sukladno s postojećim kapitalističkim tržištem, no istodobno ga humaniziraju, zadržavajući svoje temeljne postavke zajedništva, uzajamne pomoći i međusobne zaštite. U tom smislu radi se o principima koji bi mogli poslužiti kao model i ostalim oblicima udruživanja i načina rada u hrvatskom društvu ali i šire.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb