Pregled bibliografske jedinice broj: 1090573
Raznolikost beskralješnjaka u ekološkom i integriranom upravljanju maslinicima i vinogradima
Raznolikost beskralješnjaka u ekološkom i integriranom upravljanju maslinicima i vinogradima // Zbornik skupa Održivi razvoj poljoprivrede i turizma u kontekstu klimatskih promjena / Krapac, Marin ; Goreta Ban, Smiljana (ur.).
Poreč: Institut za poljoprivredu i turizam Poreč, 2020. str. 54-55 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1090573 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Raznolikost beskralješnjaka u ekološkom i
integriranom upravljanju maslinicima i vinogradima
(Invertebrate biodiversity in olive orchards and
vineyards with ecological and integrated pest
management types)
Autori
Šerić Jelaska, Lucija ; Jelić, Mišel ; Ivanković, Lara ; Anđelić, Barbara ; Gajski, Domagoj ; Kos, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik skupa Održivi razvoj poljoprivrede i turizma u kontekstu klimatskih promjena
/ Krapac, Marin ; Goreta Ban, Smiljana - Poreč : Institut za poljoprivredu i turizam Poreč, 2020, 54-55
ISBN
978-953-7296-28-5
Skup
Znanstveni skup: Održivi razvoj poljoprivrede i turizma u kontekstu klimatskih promjena
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 12.11.2020
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Barcode alati, bioraznolikost, pesticidi, trofičke interakcije, Zadarska županija
(Barcode tools, species diversity, pesticides, trophic interactions, Zadar County)
Sažetak
Sustavi gospodarenja na poljoprivrednim površinama utječu na biološku raznolikost. Promjenom sastava vrsta mijenjaju se i hranidbeni odnosi važni za funkcioniranje ekosustava. Istraživanjem raznolikosti vrsta i trofičkih interakcija mogu se utvrditi uloge organizama u biološkoj zaštiti bilja te održivosti ekosustava. U sklopu Mediteratri projekta (HRZZ-UIP-05-2017-1046) provedena su istraživanja raznolikosti predatorskih člankonožaca trčaka, (Coleoptera: Carabidae) i paukova (Arachnida: Aranea), i njihovog plijena u kulturama maslina i vinove loze, s ekološkom i integriranom zaštitom bilja, te na kontrolnoj plohi. Morfološkim analizama i metodom DNA barkodiranja utvrđen je faunistički sastav beskralježnjaka dok su trofički odnosi analizirani iz sadržaja probavila korištenjem e-DNA metodologije. Koncentracije pesticida (kemijski sintetizirane aktivne tvari i bakar) u uzorcima tla i tkivu životinja na različitim trofičkim razinama izmjerene su pomoću LC-MS/MS i ICP-MS uređaja. Metoda DNA barkodiranja primijenjena je na 13 skupina beskralješnjaka s istraživanog područja. Dobivene sekvence gena za podjedinicu I citokrom oksidaze (COI) uspoređene su sa sekvencama iz baza podataka National Center for Biotechnology Information- NCBI i Barcode of Life - BOLD, korištenjem lokalnih programa za sravnjenje, Basic Local Alignment Tool - BLAST i BOLD Identification System - IDS. Najveća podudarnost sekvenci zabilježena je kod polukrilaša (Insecta: Hemiptera), a najmanja kod gujavica (Clitellata: Oligochaeta). S obzirom na veliku biološku raznolikost, ali i slabu istraženost mediteranske faune, mnoge vrste su po prvi puta sekvencirane i dodane u međunarodne baze. Akumulacija pesticida praćena je u dvogodišnjem razdoblju tijekom 2018. i 2019. godine. Zabilježene su razlike u koncentracijama bakra, te nekih sintetskih fungicida i neonikotinoida između beskralješnjaka. Upotreba suvremenih metoda u istraživanjima biološke raznolikosti i trofičkih odnosa doprinosi razvoju održive poljoprivrede i podizanju ekoloških standarda čime se povećava kvaliteta proizvoda i konkurentnost hrvatskih proizvođača na zahtjevnom globalnom tržištu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2017-05-1046 - Neonikotinoidi i bakar u mediteranskoj poljoprivredi – učinci na neciljanu faunu beskralješnjaka kroz trofičke interakcije (MEDITERATRI) (Šerić Jelaska, Lucija, HRZZ - 2017-05) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb,
Sveučilište u Zadru
Profili:
Lucija Šerić Jelaska
(autor)
Lara Ivanković
(autor)
Tomislav Kos
(autor)
Barbara Anđelić
(autor)
Mišel Jelić
(autor)