Pregled bibliografske jedinice broj: 1090349
Optimiranje rada ekstrudera za proizvodnju poli(etilen-tereftalatnih) filamenata
Optimiranje rada ekstrudera za proizvodnju poli(etilen-tereftalatnih) filamenata, 2019., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1090349 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Optimiranje rada ekstrudera za proizvodnju
poli(etilen-tereftalatnih) filamenata
(Optimizing the operation of extruders for the
production of poly(ethylene terephthalate)
filaments)
Autori
Horvat, Melani
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
26.09
Godina
2019
Stranica
75
Mentor
Vrsaljko, Domagoj
Ključne riječi
polimeri, poli(etilen-tereftalat), polimerni kompoziti, aditivna proizvodnja, karakterizacija
(polymers, poly(ethylene terephthalate), polymer composites, additive manufacturing, characterization)
Sažetak
SAŽETAK Cilj ovog rada bio je karakterizirati navedene materijale: Selenis Safe FT 104 – PET 104, Selenis Safe TT 100 – PET 100 te glikolom modificirani navedeni materijali (PET-G), a zatim proizvesti filamente koji bi se koristili za proizvodnju rastaljenim filamentom. Filamente tog polimernog materijala nije bilo moguće izraditi jer ih je tijekom preradbe karakterizirala mala viskoznost te ih je kod ekstruzije gravitacija previše rastezala. Dobiveni su filamenti vrlo malih promjera koji se nisu mogli koristiti za dobivanje filamenata koji bi se koristili u 3D-ispisu kao što je bio prvotni cilj rada. Ispitivani materijali su se ponovo ekstrudirali, ovaj put uz prethodno sušenje po propisima koje je naveo proizvođač. Tako dobiveni filamenti također su išli u granulator te se vršila karakterizacija dobivenih materijala sa i bez prethodnog sušenja i utvrdilo se postoji li ikakva razlika u mehaničkim svojstvima, stabilnosti te morfologiji. Određena su mehanička i toplinska svojstva čistih komponenata i pripremljenih kompozita te polimernih mješavina. Također, ispitana je morfologija, na temelju mehaničkih svojstava odabranih uzoraka. Snimljeni su FTIR spektri i provedena je analiza površinskih svojstava mjerenjem kontaktnog kuta ispitivanih materijala. Na temelju dobivenih rezultata zaključeno je da se adekvatnim sušenjem uzoraka mijenjaju mehanička svojstva navedenih materijala. Primjenom DSC analize utvrđeno je da uzorci podvrgnuti različitim toplinskim postupcima postižu različite stupnjeve kristalnosti. FTIR spektroskopijom dobivene su karakteristične vrpce ispitivanih materijala. Proučavanjem morfologije čistih materijala i kompozita potkrijepljeni su rezultati mehaničkih ispitivanja. Provedenom analizom mjerenja kontaktnog kuta utvrđeno je da netretirani kalcijev karbonat i kalcijev karbonat tretiran stearinskom kiselinom ne utječu značajno na površinska svojstva hidrofobnosti kompozita.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2014-09-3154 - Razvoj materijala za 3D tiskanje mikroreaktora (3Dmicroreactors) (Vrsaljko, Domagoj, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Domagoj Vrsaljko
(mentor)