Pregled bibliografske jedinice broj: 1090334
Optimiranje rada ekstrudera za proizvodnju filamenata
Optimiranje rada ekstrudera za proizvodnju filamenata, 2018., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1090334 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Optimiranje rada ekstrudera za proizvodnju
filamenata
(Optimizing the operation of extruders for the
production of filaments)
Autori
Fiket, Lucija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
17.09
Godina
2018
Stranica
45
Mentor
Vrsaljko, Domagoj
Ključne riječi
Aditivna proizvodnja, filamenti, PE-HD, optimiranje
(Additive manufacturing, filaments, PE-HD, optimizing)
Sažetak
Aditivna proizvodnja u široj javnosti poznatija pod nazivom tehnologija 3D-ispisa ili „3D printanje“ je proizvodna tehnologija kod koje se materijal dodaje sloj po sloj te se time omogućava vrlo jednostavno stvaranje željenog oblika. Razvijeno je više postupaka aditivne proizvodnje, a razlikuju se u tehnologiji izrade slojeva i upotrijebljenim materijalima. Jedna od najraširenijih tehnologija je proizvodnja rastaljenim filamentom (FFF). FFF je tehnologija kojom se rastaljeni filamenti termoplastičnog materijala nanose na radnu podlogu, sloj po sloj, pomoću pokretne dizne. Da bi se dobio kvalitetan krajnji proizvod, vrlo je važno pripremiti filamente odgovarajućeg promjera. U ovom radu optimirao se proces rada ekstrudera za proizvodnju PE-HD filamenata. Eksperiment je provođen u jednopužnom ekstruderu Tin 1.1 koji ima mogućnost regulacije temperature, snage motora i brzine izvlakača. Optimiranje je provedeno u računalnom programu Design-Expert te su dobiveni optimalni uvjeti za dobivanje idealnog promjera vrijednosti 1, 75 mm i minimalne standardne devijacije. Pronađeno je osam različitih kombinacija uvjeta pri kojima su dobivene željene vrijednosti promjera i male standardne devijacije. Prva kombinacija, najveće poželjnosti, daje promjer vrijednosti 1, 76 mm, ima malu standardnu devijaciju koja iznosi 0, 07 mm, a ostvaruje se pri temperaturi od 190 °C, snazi motora 45 % i brzini izvlakača 9 mm/s. Kako bi dobili uvid u brzinu izrade filamenata, provedena je druga analiza uz zadane kriterije: maksimalna brzina izvlakača kao najvažniji odziv, temperatura i snaga motora kao najmanje važni odzivi te promjer od 1, 75 mm i minimalna standardna devijacija kao srednje važni odzivi. Optimiranjem je dobivena samo jedna kombinacija uvjeta koja daje promjer vrijednosti 1, 75 mm, ima malu standardnu devijaciju koja iznosi 0, 08 mm, a ostvaruje se pri temperaturi od 170 °C, snazi motora 78 % i brzini izvlakača 21 mm/s.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Temeljne tehničke znanosti, Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2014-09-3154 - Razvoj materijala za 3D tiskanje mikroreaktora (3Dmicroreactors) (Vrsaljko, Domagoj, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb