Pregled bibliografske jedinice broj: 1090181
Svjetski etos i svjetsko gospodarstvo
Svjetski etos i svjetsko gospodarstvo, 2020., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb, Hrvatska doi:10.17234/diss.2020.276508
CROSBI ID: 1090181 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Svjetski etos i svjetsko gospodarstvo
(Global ethic and the world economy)
Autori
Čović, Berislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb, Hrvatska
Datum
02.06
Godina
2020
Stranica
249
Mentor
Čović, Ante
Ključne riječi
Hans Küng ; svjetski etos ; svjetsko gospodarstvo ; neoliberalni kapitalizam ; odgovornost ; međureligijski dijalog ; filozofija ; etika ; bioetika ; integrativna bioetika
(Hans Küng ; World Ethos ; global economy ; neoliberal capitalism ; responsibility ; interreligious dialogue ; philosophy ; ethics ; bioethics ; integrative bioethics)
Sažetak
U ovoj disertaciji će u prvom redu biti razmatrana sama ideja projekta svjetski etos koju je razvio njen idejni začetnik švicarski teolog i filozof Hans Küng i to kroz jednu povezanost sa svjetskim gospodarstvom, pri čemu će se nastojati iznaći i jedno moguće rješenje za krizu svjetskog gospodarstva kroz unošenje etičkog korektiva u današnje suvremeno tržišno gospodarstvo. Ta rješenja će se tražiti i u jednoj usporednoj obradi nekih drugih suvremenih etičkih projekata i modela i to prvenstveno u smislu integrativnog etičkog mišljenja, i to kroz doprinosi integrativne bioetike, integrativne gospodarske etike, odnosno onih suvremenih etičkih projekata koji su potkraj prošlog tisućljeća u odgovoru na krizu znanstveno-tehničke civilizacije stvorili jednu novu etičku kulturu. Osnovi je cilj ovoga rada analiza, interpretacija i valorizacija misli Hansa Künga i njegova projekta "svjetskog etosa" kao jednog od ključnih etičkih koncepata koji su nastali u odgovoru na krizu suvremenog svijeta. Nadalje, zadaća je utvrditi filozofsku relevantnost i inovativnost ideje svjetskog etosa, te ustanoviti njezin doprinos u diskusijama o etičkim vrijednostima na kojima bi se trebalo zasnivati svjetsko gospodarstvo. Osnovna je hipoteza istraživanja da projekt svjetskog etosa može ispuniti dvostruku zadaću koju nameće interakcija svjetskog tržišta i znanstveno-tehnološkog napretka te pružiti univerzalne etičke standarde kao i modele njihova uvođenja u svjetsko gospodarstvo.U istraživanju će se primarno koristiti pluriperspektivni pristup, koji je razvijen u sklopu projekta integrativne bioetike (Ante Čović), što znači da će problematika kojom se bavi ovaj rad biti prikazana, sagledana i interpretirana iz različitih znanstvenih i izvanznanstvenih perspektiva kako bi se upotpunila slika o situaciji u kojoj se nalazi suvremeno čovječanstvo i valorizirali projekti i koncepti koji u toj situaciji nude teorijska objašnjenja i praktičnu orijentaciju. Povijesni će pristup biti korišten u prikazu razvoja ideje svjetskog etosa, a komparativna metoda pri analizi primarnih i sekundarnih izvora koji govore o osnovnim postavkama i smjernicama ideje svjetskoga etosa. U istraživanju će biti korištene i druge metode uobičajene u društvenim i humanističkim znanostima, osobito s obzirom na problematiku odnosa gospodarstva i etike.Uže područje ovoga rada predstavlja projekt "svjetski etos" katoličkog filozofa i teologa Hansa Künga. Rad će biti fokusiran na razradu odnosa između ideje svjetskog etosa i različitih teorija i praksi tržišnog gospodarstva, a u okviru integrativnih modela etičkog mišljenja (integrativna gospodarska etika, integrativna bioetika i dr.). U radu će se suvremeno tržišno gospodarstvo (njegova teorijska uporišta i prakse) podvrgnuti kritičkoj analizi i etičkom vrednovanju, pri čemu će se posebna pažnja pokloniti globalno vladajućem modelu neoliberalnog tržišnog gospodarstva te razmatranju mogućnosti i načina unošenja etičkih korektiva i standarda u taj model.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb