Pregled bibliografske jedinice broj: 1090104
UTJECAJ MODIFIKACIJE VIŠESTJENIH UGLJIKOVIH NANOCJEVČICA NA SVOJSTVA POLIURETANA
UTJECAJ MODIFIKACIJE VIŠESTJENIH UGLJIKOVIH NANOCJEVČICA NA SVOJSTVA POLIURETANA // V. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula - u funkciji pametne specijalizacije / Lučić Blagojević, Sanja (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2016. str. 32-32 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1090104 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
UTJECAJ MODIFIKACIJE VIŠESTJENIH UGLJIKOVIH
NANOCJEVČICA NA SVOJSTVA POLIURETANA
(INFLUENCE OF MULTIWALL CARBON NANOTUBES
MODIFICATION ON POLYURETHANE PROPERTIES)
Autori
Lučić Blagojević, Sanja ; Zeljko, Martina ; Šantolić, Mario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
V. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula - u funkciji pametne specijalizacije
/ Lučić Blagojević, Sanja - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2016, 32-32
ISBN
978-953-6894-56-7
Skup
V. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula - u funkciji pametne specijalizacije
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 14.06.2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Poliuretan, MWCNT, morfologija, toplinska svojstva i stabilnost, električna vodljivost
(Polyurethane, MWCNT, morphology, thermal properties and stability, electrical conductivity)
Sažetak
Poliuretani su značajna skupina polimera čija se svojstva mogu znatno razlikovati ovisno o udjelu i vrsti mjernih jedinica. U ovim polimerima zbog nekompatibilnosti mekih nepolarnih i tvrdih polarnih segmenta dolazi do fazne separacije i formiranja domena. U ovom radu istraživan je učinak dodatka višestjenih ugljikovih nanocjevčica (MWCNT) te MWCNT modificiranih –COOH skupinama u rasponu udjela od 0 do 4 % mas. na svojstva poliuretana. Učinak dodatka nanopunila na sferolitnu strukturu poliuretana te raspodijeljenost nanopunila u PU matrici analizirana je optičkom polarizacijskom mikroskopijom. Uzorci nanokompozita pripravljani su postupkom iz otopine poliuretana u acetonu te polaganim sušenjem otopina na sobnoj temperaturi. Toplinska svojstva u neizotermnim i izotermnim uvjetima istraživana su diferencijalnom pretražnom kalorimetrijom (DSC), a toplinska stabilnost termogravimetrijskom analizom (TGA). Električna vodljivost uzoraka određena je metodom četiri kontakta. Optička polarizacijska mikroskopija pokazala je da dodatak oba punila narušava krupnu sferolitnu morfologiju poliuretana. Uočeno je da su na makrorazini modificirane MWCNT-COOH bolje dispergirane u masi uzorka nego čiste MWCNT. DSC rezultati pokazali su da pri neizotermnim uvjetima do određenog udjela dodatak obje vrste MWCNT ubrzava kristalizaciju mekog segmenta poliuretana, pri čemu je ubrzanje izraženije u sustavima s MWCNT. Rezultati entalpija kristalizacije pokazuju da MWCNT, unatoč lošijoj raspodijeljenosti u masi uzorka, znatnije potiču kristalizaciju mekog segmenta PU nego MWCNT-COOH. U uvjetima izotermne kristalizacije MWCNT također znatnije ubrzavaju kristalizaciju nego MWCNT-COOH. Rezultati termogravimetrijske analize upućuju da se dodatkom obje vrste MWCNT znatno poboljšava toplinska stabilnost u čitavom rasponu udjela nanopunila. Temperatura maksimalne brzine razgradnje poliuretana pomiče se za oko 45 oC prema višim temperaturama, pri čemu je ovaj učinak neznatno izraženiji za sustave s MWCNT. Rezultati vodljivosti pokazali su da se, u odnosu na čisti PU koji ima provodnost reda veličine 10−14 S cm−1, vodljivost nanokompozita s 0, 2 mas. % znatno povećava na vrijednost reda veličine 10−6 S cm−1. Daljnjim povećanjem do 4 mas. % obje vrste MWCNT, vodljivost se dalje povećava do vrijednosti većih od 10−2 S cm−1. Ovaj učinak povećanja vodljivosti neznatno je više izražen u sustavima s MWCNT-COOH
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb