Pregled bibliografske jedinice broj: 1089159
Optimizacija integriranog procesa sinteze biodizela i ekstrakcije glicerola eutektičkim otapalima, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, listopad 2020, 54 str. (Rektorova nagrada 2020 g.)
Optimizacija integriranog procesa sinteze biodizela i ekstrakcije glicerola eutektičkim otapalima, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, listopad 2020, 54 str. (Rektorova nagrada 2020 g.), 2020. (rektorova nagrada).
CROSBI ID: 1089159 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Optimizacija integriranog procesa sinteze
biodizela i ekstrakcije glicerola eutektičkim
otapalima, Fakultet kemijskog inženjerstva i
tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, listopad
2020, 54 str. (Rektorova nagrada 2020 g.)
(Optimization of the integrated process of of
biodiesel synthesis and glycerol extraction
using deep eutectic solvents, Faculty of
Chemical Engineering and Technology, University
of Zagreb, October 2020, 54 pages (Rector's
award))
Autori
Ljubić, Anabela ; Bačić, Matea ; (Zelić, Bruno - mentor)
Izvornik
Optimizacija integriranog procesa sinteze biodizela i ekstrakcije glicerola eutektičkim otapalima, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu,
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, rektorova nagrada
Godina
2020
Ključne riječi
biodizel, enzim lipaza, eutektičko otapalo, pročišćavanje, optimizacija procesa
(biodiesel, lipase, eutectic solvent, purification, process optimization)
Sažetak
Ubrzana urbanizacija i industrijalizacija pospješuju veću potrošnju rezervi fosilnih goriva, što je dovelo do naglog pada količine rezervi nafte. Posljedično, povećava se svijest o brizi za okoliš te time raste interes za proizvodnju goriva iz biljaka ili organskog otpada (biogoriva), među kojima dominiraju biodizel i bioetanol. Biodizel, smjesa alkilnih estera masnih kiselina, smatra se alternativnim gorivom koje je netoksično te ga pri izgaranju odlikuje niska emisija CO2 u atmosferu u usporedbi s konvencionalnim dizelom. Glavna prepreka komercijalizaciji biodizela je tehnologija proizvodnje biodizela što uključuje proizvodnju, najčešće transesterifikacijom, te procese pročišćavanja biodizela, odnosno uklanjanja glicerola koji se provode kako bi biodizel bio pogodan za upotrebu i usklađen s odgovarajućim normama. Velike se uštede pri proizvodnji i pročišćavanju biodizela mogu postići primjenom enzimske transesterifikacije te korištenjem eutektičkih otapala kao sredstva za pročišćavanje dobivenog biodizela. S obzirom na visoku cijenu enzima kao katalizatora potrebno je pronaći optimalne reakcijske uvjete kako bi proces bio isplativ i pogodan za realni sektor. U ovom radu provedena je optimizacija integriranog procesa transesterifikacije jestivog suncokretovog ulja kataliziranog komercijalnim enzimom lipaza i ekstrakcije glicerola iz proizvedenog biodizela korištenjem različitih eutektičkih otapala. Za optimiranje procesnih uvjeta primijenjena je metoda odzivnih površina (RSM). Za dva sustava koji su se međusobno razlikovali u upotrijebljenom eutektičkom otapalu (ChCl:Gly ili ChCl:EG) određene su optimalne vrijednosti udjela vode i omjera faza (biodizel: eutektičko otapalo) u sustavu te molarni omjer komponenti eutektičkog otapala. Optimalni uvjeti za procese sinteze biodizela i ekstrakcije glicerola određeni su numeričkim optimiranjem te se postižu pri omjeru faza 50:50, masenom udjelu vode od 6, 6% te molarnom omjeru ChCl:Gly, odnosno ChCl:EG od 1:3, 5. Pokusi provedeni s ChCl:Gly rezultirali su većim iskorištenjem biodizela i većom učinkovitošću ekstrakcije glicerola. Pri optimalnim uvjetima proveden je integrirani proces proizvodnje i pročišćavanja biodizela u šaržnom reaktoru pri tri različite temperature te je kao optimalna za provedbu integriranog procesa određena temperatura od 40 °C.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
Napomena
Ovaj rad dobitnik je Rektorove nagrade za
akademsku godinu 2019./20. u ktegoriji Nagrada
za individualni znanstveni i umjetnički rad
(jedan ili dva autora)
autora)
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2016-06-7993 - Razvoj integriranog mikrosustava za biokatalitičku proizvodnju biodizela (DeMSy(BioPro)2) (Zelić, Bruno, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Bruno Zelić
(autor)