Pregled bibliografske jedinice broj: 1089122
Novi derivati benzimidazo[1,2-a]kinolina kao potencijalne fluorescentne probe za obilježavanje DNA/RNA
Novi derivati benzimidazo[1,2-a]kinolina kao potencijalne fluorescentne probe za obilježavanje DNA/RNA, 2011. (popularni rad).
CROSBI ID: 1089122 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Novi derivati benzimidazo[1,2-a]kinolina kao
potencijalne fluorescentne probe za obilježavanje
DNA/RNA
(Novel benzimidazo[1,2-a]quinoline derivatives as
potential fluorescent probes for DNA/RNA detection)
Autori
Horak, ema ; Tireli, Martina ; Hranjec, Marijana (mentor)
Izvornik
Http://www.unizg.hr/fileadmin/rektorat/Istrazivanja/Znanstvena_postignuca/Nagrade/Rektorova/Dobitnici_Rektorove_nagrade_2010_11_-_konacno.pdf
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, popularni rad
Godina
2011
Ključne riječi
benzimidazo[1, 2-a]kinolini, fluorescentne probe, NMR, UV/Vis i fluorimetrijska spektroskopija, interakcija s ctDNA/RNA
(benzimidazo[1, 2-a]quinolines, fluorescent probes, NMR, UV/Vis and fluorimetric spectroscopy, interaction with ctDNA/RNA)
Sažetak
Posljednjih godina supstituirani benzimidazoli i njihovi derivati predmet su intenzivnih istraživanja organskih i medicinskih kemičara širom svijeta. Ovaj rad predstavlja nastavak našeg kontinuiranog istraživanja na području medicinske kemije i sinteze novih i potencijalnih biološki aktivnih spojeva. Za sintezu ciljanih derivata korištene su klasične metode organske sinteze kao i ekološki prihvatljive fotokemijska i mikrovalna sinteza. U sklopu ovog rada priređeni su novi aciklički derivati 2-[(N- fenil)benzimidazolil)]-3-fenilakrilonitrila. Benzimidzo[1, 2-a]kinolini priređeni su fotokemijskom dehidrociklizacijom iz acikličkih derivata. Strukture novopriređenih spojeva potvrđene su NMR, HPLC/MS, UV/Vis, fluorimetrijskom spektroskopijom i rendgenskom strukturnom analizom. Ciklički i planarni kondenzirani spojevi pokazuju vrlo često zanimljive spektroskopske karakteristike pa su one ispitane i nekim od priređenih spojeva korištenjem UV/Vis i fluorimetrijske spektroskopije. Matične otopine ispitivanih spojeva priređene su u etanolu i acetonitrilu a utvrđen je značajan utjecaj otapala na spektroskopske karakteristike, naročito fluorescenciju. Takva optička svojstva važna su za utvrđivanje njihove potencijalne primjene kao optičkih disperznih bojila ili fluorescentnih proba za obilježavanje biomakromolekula ili proteina. Preliminarnim ispitivanjem interakcije s polinukleotidima DNA/RNA, korištenjem fluorimetrijske spektroskopije, utvrđena je mogućnost potencijalne primjene nekih od ispitanih spojeva kao fluorescentnih proba za obilježavanje i detekciju nukleinskih kiselina budući da vezanjem na DNA/RNA povećavaju intenzitet fluorescencije. Također je ovim ispitivanjima utvrđena selektivnost nekih od ispitanih spojeva prema odgovarajućem polinukleotidu DNA ili RNA.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb