Pregled bibliografske jedinice broj: 1089069
Topografija antičkih spomenika na tlu Hrvatske u razdoblju klasicizma
Topografija antičkih spomenika na tlu Hrvatske u razdoblju klasicizma // Klasicizam u Hrvatskoj : Zbornik radova znanstvenog skupa / Kraševac, Irena (ur.).
Zagreb: Institut za povijest umjetnosti, 2016. str. 23-41
CROSBI ID: 1089069 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Topografija antičkih spomenika na tlu Hrvatske u
razdoblju klasicizma
(Topography of ancient monuments in Croatia in the
age of neoclassicism)
Autori
Galić, Anđelka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo
Knjiga
Klasicizam u Hrvatskoj : Zbornik radova znanstvenog skupa
Urednik/ci
Kraševac, Irena
Izdavač
Institut za povijest umjetnosti
Grad
Zagreb
Godina
2016
Raspon stranica
23-41
ISBN
978-953-7875-28-2
Ključne riječi
klasicizam, Hrvatska, antička arhitektonska baština Pule i Splita, arhitektonsko-antikvarne publikacije, Robert Adam, Charles-Louis Clérisseau, Julien-David Le Roy, James Stuart, Giovanni Battista Piranesi
(neoclassicism, Croatia, ancient architectural heritage of Pula and Split, architectural-antiquarian publications, Robert Adam, Charles-Louis Clérisseau, Julien-David Le Roy, James Stuart, Giovanni Battista Piranesi)
Sažetak
Spoznaje o antičkoj arhitektonskoj baštini Pule i Splita nastale su u razdoblju klasicizma kao rezultat ekspedicija osmišljenih, u kozmopolitskom miljeu arhitekata, antikvara i umjetnika u Rimu oko sredine 18. stoljeća. Sadržane su djelima glavnih protagonista stila, u svescima koji novim standardima u znanstvenim diskursu, egzaktnosti mjernih crteža i interpretaciji kroz vizualnu umjetnost predstavljaju prekretnicu u području antikvarno- arheoloških publikacija. Topografija antičkih spomenika na tlu Hrvatske u razdoblju klasicizma iščitava se kroz različite pristupe, viđenja i interpretacije Roberta Adama i Charles-Louisa Clérisseaua, Jamesa Stuarta, Julien-Davida Le Roya i Giovannija Battiste Piranesija, kroz djela koja su bila od iznimna značenja kako za klasičnu arheologiju i završnicu grčko-rimske polemike, tako i za teoriju arhitekture i umjetnički žanr vedute.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti