Pregled bibliografske jedinice broj: 1088924
Sinteza etilnih i butilnih estera masnih kiselina iz pripadajućih acetata
Sinteza etilnih i butilnih estera masnih kiselina iz pripadajućih acetata, 2020., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1088924 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sinteza etilnih i butilnih estera masnih kiselina
iz pripadajućih acetata
(Synthesis of ethyl and butyl fatty acid esters
from the corresponding acetates)
Autori
Hariri, Lora
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
29.09
Godina
2020
Stranica
65
Mentor
Jukić, Ante ; Faraguna, Fabio
Ključne riječi
biodizel ; transesterifikacija ; interesterifikacija ; nuklearna magnetska rezonancija
(biodiesel ; transesterification ; intersterification ; nuclear magnetic resonance)
Sažetak
Dostupnost i raspoloživost neobnovljivih izvora energije kontinuirano se smanjuje, a kao posljedica toga, biodizel, dobiven iz obnovljivih izvora energije, postaje sve zanimljiviji. Da bi se unaprijedila proizvodnja biodizela s ekološkog i ekonomskog gledišta, potrebno je istražiti primjenu novih procesa poput interesterifikacije. Interesterifikacija je kemijska reakcija u kojoj ester zamijeni svoju alkoholnu skupinu s drugim esterom, a kao produkti nastaju također esteri. U ovom je radu postupak sinteze biodizela proveden jednostupanjskom reakcijom interesterifikacije jestivog suncokretovog ulja i alkil-acetata (etil-acetata i butil-acetata), upotrebom dvaju bazičnih katalizatora, kalijeva hidroksida (KOH) i natrijeva etoksida (C2H5ONa) i jednog kiselog, p-toluensulfonske kiseline (C7H8O8S·H2O). Reakcijski parametari značajni za reakciju interesterifikacije: množinski omjer reaktanata, maseni udio katalizatora, temperatura i vrijeme reakcije, odabrani su na temelju prethodnih istraživanja. Za analizu sintetiziranih produkata nastalih reakcijom interesterifikacije upotrebljena je nuklearna magnetska rezonancija (1H NMR), prikladna i za praćenje konverzije. Na temelju rezultata analize, kiseli se katalizator (p- toluensulfonska kiselina) pokazao najboljim za dobivanje željenog produkta - postignuta je konverzija od 71, 9 %.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo, Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2019-04-5242 - Razvoj funkcionalnih biogoriva i (bio)aditiva te ispitivanje primjenskih svojstava mješavina s mineralnim gorivima (FunBioFA) (Faraguna, Fabio, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb