Pregled bibliografske jedinice broj: 1088887
Hrvatski znakovni jezik: status i norme
Hrvatski znakovni jezik: status i norme // Standardni jezici i sociolekti u 21. stoljeću / Peti-Stantić, Anita ; Stanojević, Meteusz-Milan (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku (HDPL), 2013. str. 68-69 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1088887 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hrvatski znakovni jezik: status i norme
(Croatian Sign Language: the status and language
norms)
Autori
Milković, Marina ; Kavčić Dorijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Standardni jezici i sociolekti u 21. stoljeću
/ Peti-Stantić, Anita ; Stanojević, Meteusz-Milan - Zagreb : Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku (HDPL), 2013, 68-69
ISBN
978-953-6979-95-0
Skup
XXVII. Međunarodni znanstveni skup Standardni jezici i sociolekti u 21. stoljeću
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 18.04.2013. - 20.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
hrvatski znakovni jezik, jezične norme
(Croatian Sign Language, language norms)
Sažetak
Hrvatski znakovni jezik (HZJ), jedan od sociolekata u Hrvatskoj, ne uživa status jezika kao što je to slučaj za većinu europskih nacionalnih znakovnih jezika. HZJ jezik je zajednice gluhih u Hrvatskoj, a najizgrađeniji je u prelingvalno gluhih osoba, kod kojih je gluhoća nasljedna i prisutna u nekoliko generacija. HZJ nije prepoznat kao samosvojan jezični sustav. Još uvijek mu se pripisuju atributi agramatičnosti te se uporno izjednačava sa simultanom znakovno-oralnom komunikacijom, koja je kao umjetno stvoreni sustav proizašla iz obrazovnih uvjeta. Upravo se u obrazovnim uvjetima ističe potreba za njegovom standardizacijom pri čemu se, u nedostatku poznavanja normi, pokušava uvesti reda u leksiku. Činjenica da HZJ postoji u punoj svojoj multifunkcionalnosti dokaz je toga da su leksik ali i druge gramatičke strukture formirane na temelju normi karakterističnih upravo i samo za HZJ. Stoga će u ovome radu biti prikazane do sada opisane morfološke i sintaktičke norme poput glagolskoga vida, klasifikatora i spacijalne gramatike, zatim sustava zamjenica, reda riječi i nemanualnih karakteristika te negacijskih struktura u HZJ. Ovim se radom također želi potaknuti rasprava o statusu HZJ, ali i činjenici da osim prijeko potrebne njegove standardizacije, uvriježeno leksika, prije svega treba opisati njegovu gramatiku bez koje nema sustavnog poučavanja HZJ kao drugog jezika, nema stalnosti ni kvalitete u prevođenju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Interdisciplinarne humanističke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb