Pregled bibliografske jedinice broj: 1088703
Budućnost istraživačkog rada u sestrinstvu - smjernice i ključne postavke
Budućnost istraživačkog rada u sestrinstvu - smjernice i ključne postavke // HNSS Zbornik sažetaka 4. Međunarodnog Kongresa Hrvatskog nacionalnog saveza sestrinstva "Identitet medicinske sestre u svjetlu promjena u zdravstvenom sustavu"
Zagreb: Hrvatski nacionalni savez sestrinstva, 2019. str. 36-36 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1088703 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Budućnost istraživačkog rada u sestrinstvu - smjernice i ključne postavke
(The future of research in nursing - guidelines and key settings)
Autori
Kurtovic, Biljana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
HNSS Zbornik sažetaka 4. Međunarodnog Kongresa Hrvatskog nacionalnog saveza sestrinstva "Identitet medicinske sestre u svjetlu promjena u zdravstvenom sustavu"
/ - Zagreb : Hrvatski nacionalni savez sestrinstva, 2019, 36-36
Skup
4. međunarodni kongres “Identitet medicinske sestre u svjetlu promjena u zdravstvenom sustavu”
Mjesto i datum
Vodice, Hrvatska, 07.11.2019. - 10.11.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
sestrinstvo ; istraživanja ; budućnost sestrinstva
(nursing ; research ; the future of nursing)
Sažetak
Zdravstvena skrb koja je zajamčeno sigurna i kvalitetna, te skrb usmjerena na pacijenta, temelji se prije svega na istraživanjima u sestrinstvu. Istraživanja u sestrinstvu doprinose razvoju ipoboljšanju zdravstvene zaštite koja prvenstveno zadovoljava potrebe pacijenata i njihovih bližnjih –pacijent u središtu zdravstvene skrbi. Da bi se govorilo o budućnosti istraživanja sestrinstva, važno je razumjeti sadašnjost. Na profesiju sestrinstva utječe nacionalni ali i sve globalniji oblik politike, zakonodavstva i propisa. Prioriteti istraživanja u sestrinstvu u budućnosti će zasigurno biti oblikovani karakteristikama populacije koje su u ovom trenutku podložne različitim demografskim promjenama. Od demografskih karakteristika svakako najznačajnija područja istraživanja će biti smanjenje/ porast broja stanovništva u ruralnim/ gradskim područjima, starenje populacije, migracije stanovništva, a druga područja će se odnositi na prevenciju bolesti, kronične nezarazne bolesti, utjecaj tehnologija na skrb o bolesniku i translaciju rezultata u praksu. Kao i sva druga istraživanja, i istraživanja u sestrinstvu bi trebala biti inovativna i visoke kvalitete. Okruženje u kojem se provodi trebalo bi po mogućnosti podržavati snažnu suradnju različitih zdravstvenih profesija, kao i drugih relevantnih područja. Važno je da se istraživačka pitanja zasnivaju na problemima koji se odnose na aktivnosti usmjerene pacijentu te da se istraživanja u sestrinstvu u većoj mjeri usredotoče na evaluaciju intervencija kako bi se dodatno proširila postojeća znanja i usvojila nova te ubrzao razvoj sestrinstva i zdravstvene zaštite. Sestrinstvo koje se temelji na dokazima pretpostavlja da je znanje dobiveno istraživanjima pouzdano ida se koristi u svakodnevnoj sestrinskoj praksi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti