Pregled bibliografske jedinice broj: 1088701
Učestalost bakterijemija povezanih s trajnim dijaliznim kateterima
Učestalost bakterijemija povezanih s trajnim dijaliznim kateterima // Sestrinski glasnik, vol.24 (2019), 2; 99-104 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1088701 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učestalost bakterijemija povezanih s trajnim
dijaliznim kateterima
(Incidence of bacteriemia pertinent to implanted
intravascular dialysis catheters)
Autori
Šantek-Zlatar, Gordana ; Abram, Maja ; Friščić, Marina
Izvornik
Sestrinski glasnik (1331-7563) Vol.24
(2019), 2;
99-104
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
centralni venski kateter ; bakterijemija ; hemodijaliza ; trajni dijalizni kateter
(central vein catheter • bacteremia • hemodialysis • permanent dialysis catheter)
Sažetak
Sažetak Uvod: Centralni venski kateteri se koriste kao privremeni ili trajni vaskularni pristup za svrhe liječenja hemodijalizom. Nazočnost navedenih intravaskularnih katetera povećava rizik od nastanka bakterijemije. Tunelirani venski kateter je sve češće trajno rješenje u svrhe vaskularnog pristupa liječenja hemodijaliznih pacijenata, ali istovremeno predstavlja i povećanje rizika za nastanak infekcija. Ispitanici i metode: Korišteni podaci dobiveni su uvidom i analizom medicinske dokumentacije pacijenata na hemodijalizi i hospitaliziranih pacijenata na Odjelu nefrologije i endokrinologije od 2014. do 2017. godine u Općoj Bolnici „Dr. T. Bardek“ Koprivnica. Rezultati: Obzirom na broj implantiranih pCVK (ukupno 136) u vremenskom razdoblju od dvije godine (2014.-2015.), i na broj implantiranih TDK (ukupno 60) u vremenskom razdoblju sljedeće dvije godine (2016.-2017.) učestalost bakterijemija povezanih s pCVK iznosi 3, 67%, tj. 15, 15 na 1000 dana implantiranih intravaskularnih proteza, dok učestalost bakterijemija povezanih s TDK iznosi 5, 00%, odnosno 2, 35 na 1000 kateter dana. Najčešći uzročnik bakterijemija, neovisno o vrsti primjenjenog katetera, bio je Staphylococcus aureus. Zaključak: Odgovornost je na svim zdravstvenim profesionalcima koji skrbe o bolesnicima s implantiranim intravaskularnim kateterima provoditi higijenu ruku i okoliša, kako bi se učestalost bakterijemija povezanih s dijaliznim kateterima smanjila na najmanji obim. Ključne riječi: centralni venski kateter • bakterijemija • hemodijaliza • trajni dijalizni kateter Kratki naslov: Bakterijemija i trajni dijalizni kateter
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veleučilište u Bjelovaru
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus