Pregled bibliografske jedinice broj: 1088296
Spaciocepcija u dijagnostici i rehabilitaciji
Spaciocepcija u dijagnostici i rehabilitaciji // Translacijski pristup u dijagnostici i rehabilitaciji slušanja i govora : 55 godina SUVAG-a : znanstveno-stručna monografija : u povodu 55. obljetnice Poliklinike SUVAG i 20. godišnjice Centra za umjetnu pužnicu / Dulčić, Adinda (ur.).
Zagreb: Poliklinika SUVAG, 2018. str. 3-11 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1088296 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Spaciocepcija u dijagnostici i rehabilitaciji
(Spatioception in diagnostics and rehabilitation)
Autori
Aras, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Translacijski pristup u dijagnostici i rehabilitaciji slušanja i govora : 55 godina SUVAG-a : znanstveno-stručna monografija : u povodu 55. obljetnice Poliklinike SUVAG i 20. godišnjice Centra za umjetnu pužnicu
/ Dulčić, Adinda - Zagreb : Poliklinika SUVAG, 2018, 3-11
ISBN
978-953-7948-04-7
Skup
9. međunarodni znanstveno-stručni simpozij verbotonalnog sistema
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.05.2016. - 21.05.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
spaciocepcija ; dijagnostika ; rehabilitacija
(spatioception ; diagnostics ; rehabilitation)
Sažetak
Spaciocepcijski pristup u dijagnostici i rehabilitaciji smetnji slušanja i govora, ali i drugih bolesti kojima se učestalo bavimo u svakodnevnom radu, a koje uključuju više organskih sustava, njeguje se u Poliklinici SUVAG od samog početka. Poticaj takvom razmišljanju dolazi od autora verbotonalne metode i njegovih najbližih suradnika, koji su, proučavajući sluh i slušanje, shvatili da djelovanje različitih osjetila nije odvojeno, nego da u percepciji prostora, koja je preduvjet ostvarivanja svih viših moždanih funkcija, dolazi do njihove suradnje i preklapanja, naročito na centralnoj razini, iako svaki osjetilni podražaj ima svoj optimalni put. Tijekom dijagnostike, ali i rehabilitacije, procjenjuju se mogućnosti svakog od osjetila, traži se optimalna modalitet podražaja kojim se osjetilo stimulira, nastoji se poboljšati diskriminacija osjeta, ali i komunikacija među osjetilima. Suvremena tehnologija i novi dijagnostički postupci uvelike pridonose jasnijem uvidu u anatomiju i funkciju pojedinih organa ili sustava, ali se "spaciocepcijskim" razmišljanjem dobivenim podacima daje značenje koje pomaže usmjeravanju terapije i praćenju pacijentova napretka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
Napomena
Tekst u publikaciji usporedo na hrvatskom i engleskom jeziku.