Pregled bibliografske jedinice broj: 108657
Krajobrazi zdravstvenog turizma
Krajobrazi zdravstvenog turizma // II. hrvatski simpozij s međunarodnim sudjelovanjem Aromaterapija i biljni lijekovi u zdravstvenoj ponudi Hrvatske : zbornik radova / Pepeljnjak, Stjepan ; Stilinović, Božidar (ur.).
Ičići: Revelin, 2001. str. 155-164 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 108657 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Krajobrazi zdravstvenog turizma
(Landscapes of the health tourism)
Autori
Pepeljnjak, Stjepan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
II. hrvatski simpozij s međunarodnim sudjelovanjem Aromaterapija i biljni lijekovi u zdravstvenoj ponudi Hrvatske : zbornik radova
/ Pepeljnjak, Stjepan ; Stilinović, Božidar - Ičići : Revelin, 2001, 155-164
Skup
Hrvatski simpozij s međunarodnim sudjelovanjem Aromaterapija i biljni lijekovi u zdravstvenoj ponudi Hrvatske (2 ; 2001)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 26.09.2001. - 28.09.2001
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
zdravstveni turizam; lječilišni lokaliteti; seoski turizam
(health tourism; health localities; countryside tourism)
Sažetak
Ekspanzija moderne civilizacije svakodnevno mijenja prirodu, narušavajući ravnotežu u organizmu samog čovjeka i njegovog okoliša, čime se ostvaruju mogućnosti razvoja različitih bolesti. One mogu biti posljedica brojnih čimbenika, primjerice kemijski opterećene hrane, mutacija mikroorganizama, promjena sastava atmosfere, klimatskih uvjeta u cijelini i mikroklime u pojedinim regijama, promjena cikličkog tijeka hranjiva u tlu, dekompenzacije otpadnih i organskih tvari i dr. Svi ovi čimbenici govore u prilog potrebi čuvanja prirode i formiranja zdravstvenih lokaliteta uz odgovarajuću prethodnu znanstvenu valorizaciju zraka, mikroklime, vode i hrane, te zdravstveno rekreacionih sadržaja. Svaki takav lječilišni centar trebao bi imati podatke o kemijskom sastavu i mogućem onečišćenju zraka mikroorganizmima, sporama plijesni i drugim alergenima. Ovi podaci trebaju biti pomoć lječnicima (pulmolozima, alergolozima, kardiolozima i sl.), ali i koristan uvid godišnje pogodnosti za boravak potencijalnim korisnicima odgovorajućeg lječilišta čitave godine. Takva mjesta trebala bi nuditi biološki proizvedenu hranu i prirodnu vodu s odgovarajućom deklaracijom i stručnom kontrolom. Poznato je da hrana svojim sastojcima može pripomoći u prevenciji ali i oporavku osoba sa različitim organskim tegobama. U takvim lječilišnim lokalitetima treba isključiti motorizirani promet, kao i industrijske potencijalne zagađivače zraka, tla i vode. Osim osnovnih prirodnih preduvjeta, zdravstveni lokaliteti moraju osigurati lječilišne, rekreativne i kulturne sadržaje. Razvojem bio ili eko-poljoprivrede (seoski turizam), pčelarstva, pčelinjih prizvoda, ljekovitog bilja, voćarstva i planinskog stočarstva, uz edukaciju potencijalnih korisnika (Eko-škola), ostvarila bi se izvrsna potpora lječilišnom lokalitu, garancija kvalitetne ponude u turizmu, a time bi se i gospodarski pomoglo regiju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
006340
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Stjepan Pepeljnjak
(autor)