Pregled bibliografske jedinice broj: 1086482
Novo normalno: Kako je COVID-19 promijenio naše živote?
Novo normalno: Kako je COVID-19 promijenio naše živote? // 22. Dani psihologije u Zadru - knjiga sažetaka / Burić, Irena ; Banai, Benjamin ; Macuka, Ivana ; Šimić, Nataša ; Tokić, Andrea ; Vidaković, Marina (ur.).
Zadar: Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2020. str. 64-64 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1086482 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Novo normalno: Kako je COVID-19 promijenio naše živote?
(New normal: How did COVID-19 change our lives?)
Autori
Uzelac, Ena ; Ćepulić, Dominik Borna ; Flis, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
22. Dani psihologije u Zadru - knjiga sažetaka
/ Burić, Irena ; Banai, Benjamin ; Macuka, Ivana ; Šimić, Nataša ; Tokić, Andrea ; Vidaković, Marina - Zadar : Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2020, 64-64
ISBN
978-953-331-305-4
Skup
22. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 01.10.2020. - 03.10.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
COVIDiSTRESS global survey ; pandemija koronavirusa ; stres ; suočavanje sa stresom ; povjerenje ; pridržavanje mjera
(COVIDiSTRESS global survey ; coronavirus pandemic ; stress ; coping with stress ; trust ; compliance)
Sažetak
Svijet se u ovoj godini suočava s globalnom krizom koju nitko nije mogao ni zamisliti i čiji se kraj teško može predvidjeti. Pandemija koronavirusa predstavlja ozbiljnu zdravstvenu, psihološku i društvenu prijetnju te su se istraživači diljem svijeta udružili kako bi istražili psihološke aspekte i posljedice trenutne krize. Jedno od takvih međunarodnih istraživanja usmjerenih na detektiranje faktora koji utječu na psihološku dobrobit ljudi i njihovu sposobnost donošenja ispravnih odluka tijekom pandemije je i istraživanje COVIDiSTRESS global survey. COVIDiSTRESS istraživanje je povezalo psihologe iz preko 40 zemalja diljem svijeta, koji su osmislili i proveli online anketno istraživanje. Upitnik je preveden na 49 jezika te su se podaci prikupljali u periodu od 30. ožujka do 30. svibnja 2020. godine. Velika baza podataka od N = 125 306 omogućava međukulturalne usporedbe psiholoških i ponašajnih odgovora na pandemiju kao i na različite mjere koje su vlade donosile kako bi spriječile širenje virusa, poput mjera socijalne distance, zatvaranja objekata i pozivanja na ostanak kod kuće. Dodatna vrijednost ovog istraživanja je što su prikupljeni podaci javno dostupni putem Platforme za otvorenu znanost, a sve sa svrhom što bržeg i kvalitetnijeg uočavanja i razumijevanja različitih psiholoških i ponašajnih rizičnih faktora u kontekstu pandemije koronavirusa. U izlaganju će se predstaviti COVIDiSTRESS projekt te će se prikazati usporedba Hrvatske s drugim državama po ključnim istraživačkim varijablama. Od glavnog je interesa bilo istražiti razine uznemirenosti i stresa kod ljudi, kao i najčešće stresore te načine suočavanja i nošenja s ovom specifičnom epidemiološkom situacijom. Također, ispitano je i povjerenje u različite institucije, povjerenje u donesene mjere suzbijanja širenja virusa te stupanj pridržavanja istih. Raspravit će se o međukulturalnim različitostima u spomenutim varijablama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb,
Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb