Pregled bibliografske jedinice broj: 1086340
Apokrifni tekstovi u Libru od mnozijeh razloga (1520)
Apokrifni tekstovi u Libru od mnozijeh razloga (1520) // 500 godina Libra. Kolokvij u povodu visoke obljetnice Libra od mnozijeh razloga, Dubrovnik 1520. Dubrovnik /Zagreb, 23. listopada 2020. Knjiga sažetaka. / Grmača, Dolores ; Žagar, Mateo (ur.).
Zagreb: Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2020. str. 23-24 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1086340 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Apokrifni tekstovi u Libru od mnozijeh razloga
(1520)
(Apocryphal texts in Libro od mnozijeh razloga
(1520))
Autori
Badurina Stipčević, Vesna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
500 godina Libra. Kolokvij u povodu visoke obljetnice Libra od mnozijeh razloga, Dubrovnik 1520. Dubrovnik /Zagreb, 23. listopada 2020. Knjiga sažetaka.
/ Grmača, Dolores ; Žagar, Mateo - Zagreb : Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2020, 23-24
ISBN
978-953-175-877-2
Skup
500 godina Libra: kolokvij povodom visoke obljetnice nastanka Libra od mnozijeh razloga
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 23.10.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
apokrifi ; Libro od mnozijeh razloga ; apokrif o prekrasnom Josipu ; apokrif o apostolu Tomi ; legenda o 12 petaka
(apocrypha, apocypha of Joseph the Beautiful ; Acts of Thomas ; Legend of 12 Fridays)
Sažetak
Apokrifi su napisani još u počecima kršćanske pismenosti, zbog raznih razloga nisu postali dio biblijskoga kanona, uglavnom zbog sadržaja koji se nije podudarao s najstarijom kršćanskom tradicijom. Mašta apokrifnih autorâ oblikovala je vrlo popularna i rado čitana djela, koja su znatiželjnim slušateljima i čitateljima pripovijedala o zanimljivim zgodama i događajima, o kojima kanonski spisi malo ili uopće ne pričaju. Apokrifi su bili vrlo popularni još u antici, a osobito u srednjem vijeku. Utjecaj apokrifa na razvoj liturgije, pučke pobožnosti i religiozne umjetnosti bio je snažan i značajan. Korpus srednjovjekovne hrvatske književnosti sastavljen je od znatnog broja apokrifa. Zbornik raznovrsnoga sadržaja, Libro od mnozijeh razloga (1520), sadrži neke od istaknutih apokrifnih tekstova. Apokrif o Josipu prekrasnom i dva apokrifa o Abrahamu i njegovoj smrti pripadaju starozavjetnim apokrifima, a apokrif o apostolu Tomi dio je novozavjetne apokrifne literature. Apokrifne elemente ima i zbornička Legenda o 12 petaka, raširena u više verzija u istočnim i zapadnim književnostima. U referatu su predstavljeni sadržaj i provenijencija spomenutih zborničkih apokrifa, dosadašnja istraživanja, a posebna će pažnja biti posvećena usporedbi s istovrsnim tekstovima u drugim hrvatskim srednjovjekovnim izvorima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija