Pregled bibliografske jedinice broj: 1086168
Detekcija anomalija na hiperspektralnim i višespektralnim digitalnim snimkama minski sumnjivog područja
Detekcija anomalija na hiperspektralnim i višespektralnim digitalnim snimkama minski sumnjivog područja, 2020., doktorska disertacija, Geodetski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1086168 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Detekcija anomalija na hiperspektralnim i
višespektralnim digitalnim snimkama minski
sumnjivog područja
(Anomaly detection on hyperspectral and
multispectral digital images of suspected
hazardous area)
Autori
Racetin, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Geodetski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
19.06
Godina
2020
Stranica
236
Mentor
Krtalić, Andrija
Ključne riječi
detekcija anomalija, hijerarhijska segmentacija, hijerarhijska klasifikacija, hiperspektralne snimke, humanitarno razminiranje, višespektralne snimk
(anomaly detection, hierarchical segmentation, hierarchical classification, hyperspectral images, humanitarian demining, multispectral images)
Sažetak
Eksplozivne naprave ugrožavaju i odnose ljudske živote te nanose materijalnu štetu diljem svijeta. Skup civilnih aktivnosti čiji je cilj uklanjanje opasnosti od eksplozivnih naprava naziva se humanitarno razminiranje. Alati i metode detekcije koje se operativno koriste u humanitarnom razminiranju uglavnom su razvijene za vrijeme Drugog svjetskog rata: pipalice, detektori metala i teški strojevi. U posljednje vrijeme operativnu primjenu u humanitarnom razminiranju uspjele su postići određene vrste georadara i metode daljinskih istraživanja. Metode daljinskih istraživanja obuhvaćaju beskontaktno prikupljanje i obradu podataka o objektima na sceni, a u ovom su radu analizirane zračne hiperspektralne i višespektralne zračne i satelitske digitalne snimke. Metode detekcije anomalija podskup su metoda nenadziranog učenja, kojima se pronalaze elementi koji znatno odstupaju od općeg uzorka promatranog skupa. Znanstveni doprinosi ovog istraživanja koncepti su novih metoda detekcije anomalija temeljenih na hijerarhijskoj klasifikaciji i hijerarhijskoj segmentaciji, te njihovih unaprijeđenih inačica koje uvode metode redukcije dimenzija podataka. Razvijene metode primijenjene su na hiperspektralnim i višespektralnim snimkama minski sumnjivog područja, čime je ostvaren aplikativni znanstveni doprinos u području humanitarnog razminiranja. Na testnim podacima i scenarijima, razvijene su metode u prosjeku postigle bolje performanse detekcije u usporedbi sa suvremenim metodama. Mahalanobis detektori metoda detekcije anomalija temeljeni na hijerarhijskoj klasifikaciji i hijerarhijskoj segmentaciji postigli su najbolje rezultate detekcije na višespektralnim snimkama. Euklidski detektor osnovne i unaprijeđene metode detekcije anomalija temeljene na hijerarhijskoj segmentaciji ostvarili su najbolje rezultate na hiperspektralnim snimkama. Općenito su bolje performanse detekcije postignute pri detekciji mina u odnosu na detekciju ubojnih sredstava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geodezija, Računarstvo, Zrakoplovstvo, raketna i svemirska tehnika, Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
EK-FP7-284747 - Toolbox Implementation for Removal of Anti-personnel Mines, Submunitions and UXO (TIRAMISU) (Mladineo, Nenad, EK - FP7-SEC-2011-1) ( CroRIS)
Ustanove:
Geodetski fakultet, Zagreb,
Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije, Split