Pregled bibliografske jedinice broj: 1086062
Plačimo, plačimo u tišini, umrimo, umrimo u samoći – promjene praksi tugovanja i pogreba u vrijeme pandemije bolesti COVID-19
Plačimo, plačimo u tišini, umrimo, umrimo u samoći – promjene praksi tugovanja i pogreba u vrijeme pandemije bolesti COVID-19 // COVID-19 u humanističkoj perspektivi: mutacije straha i kulturne promjene - program i sažeci / Bauer, Una ; Ceribrašić, Naila ; Jambrešić Kirin, Renata ; Katarinčić, Ivana ; Marković, Jelena ; Prica, Ines (ur.).
Zagreb: Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF), 2020. str. 25-25 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1086062 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Plačimo, plačimo u tišini, umrimo, umrimo u samoći – promjene praksi tugovanja i pogreba u vrijeme pandemije bolesti COVID-19
(Let us cry, cry, and silently weep. Let us die, die, ever alone - Grief, mourning, and burial practice in Croatia during the COVID-19 pandemic)
Autori
Perinić Lewis, Ana ; Rajić Šikanjić, Petra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
COVID-19 u humanističkoj perspektivi: mutacije straha i kulturne promjene - program i sažeci
/ Bauer, Una ; Ceribrašić, Naila ; Jambrešić Kirin, Renata ; Katarinčić, Ivana ; Marković, Jelena ; Prica, Ines - Zagreb : Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF), 2020, 25-25
Skup
COVID-19 u humanističkoj perspektivi: mutacije straha i kulturne promjene
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 28.09.2020. - 30.09.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
bolest COVID-19 ; pandemija ; protuepidemijske mjere ; smrt ; pogreb ; promjene obrazaca tugovanja
(coronavirus disease - COVID-19 ; pandemic ; anti-epidemic measures ; death ; funeral ; change in the patterns of grieving)
Sažetak
Smrt je kao dio svakodnevnog života u vrijeme pandemije češća i prisutnija, čime su njezina percepcija i doživljaj znatno intenzivniji. Tijekom pandemije bolesti COVID-19 smrt je postala javna zbog svakodnevnih izvještaja o broju umrlih, njihovoj dobi, spolu i mjestu gdje su preminuli. Slike brojnih ljesova i konvoja koji prevoze pokojnike učinile su je vidljivom te utjecale na dodatni strah od bolesti. Uz strah od zaraze i zaraženih, pojavljuje se i strah od pokojnikova zaraženog tijela. Službene protuepidemijske mjere obuhvaćaju niz pravila o postupanju s pokojnicima. Osim smjernica za zdravstvene djelatnike, uvedene su promjene vezane uz pogrebe i ispraćaje umrlih osoba. Iako su se pokojnici svakodnevno pokapali, nova pravila su ograničavala broj sudionika, ali i ukinula neke obrede i običaje vezane uz smrt i postupanje s tijelom. Analizirali smo pravila koja su donesena u Republici Hrvatskoj i drugim državama s obzirom na poštovanje kulturnih specifičnosti, tradicija sahrane i pogrebnih običaja. Pogrebi i ispraćaji u Hrvatskoj odvijali su se bez cvijeća i glazbe, ali i svih oblika fizičkih kontakata prilikom izražavanja sućuti i tješenja. U izlaganju iznosimo iskustva osoba koje su tijekom pandemije doživjele smrt i pogrebe bliskih osoba. Pravila su dovela do promjene u obrascu tugovanja i utjecale na ožalošćenu obitelj, njihove osjećaje i cjelokupno iskustvo smrti bliske osobe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za antropologiju