Pregled bibliografske jedinice broj: 1085511
Konjunktivna interpretacija kondicionala: Kronometrijska evidencija i prosudbe sigurnosti
Konjunktivna interpretacija kondicionala: Kronometrijska evidencija i prosudbe sigurnosti // 22. Dani psihologije u Zadru - Knjiga sažetaka / Burić, Irena (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru, 2020. str. 110-110 (predavanje, recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1085511 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Konjunktivna interpretacija kondicionala: Kronometrijska evidencija i prosudbe sigurnosti
(Conjunctive interpretation of conditionals: Chronometric evidence and confidence judgments)
Autori
Krešić, Toni ; Valerjev, Pavle
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
22. Dani psihologije u Zadru - Knjiga sažetaka
/ Burić, Irena - Zadar : Sveučilište u Zadru, 2020, 110-110
ISBN
978-953-331-305-4
Skup
22. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 01.10.2020. - 03.10.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
kondicionalno rasuđivanje ; mentalni modeli ; heuristički i analitički procesi ; konjunktivna interpretacija ; prosudbe konačne sigurnosti
(conditional reasoning ; mental models ; heuristic and analytic processes ; conjunctive interpretation ; final confidence judgments)
Sažetak
Cilj istraživanja bio je testirati predikcije razvojne dvoprocesne teorije mentalnih modela koje se referiraju na izvedbu psihologijskog zadatka tablice istinitosti i proširiti ranije nalaze o kognitivnoj reprezentaciji kondicionalnih rečenica u kontekstu istraživanja meta-rasuđivanja. Zadatak tablice istinitosti primijenjen je na 52 studenta psihologije, koji nisu imali prethodno formalno obrazovanje iz logike, kako bi se procijenila proporcija odgovora “istinito”, “neistinito” i “ne može se znati” za određeni logički uvjet (“P Q”, “¬P ¬Q”, “¬P Q”, “P ¬Q”) i dvije vrste kondicionala (uobičajeni kondicional “ako P, onda Q” i bikondicional “ako i samo ako P, onda Q”). Također, mjerena su vremena odgovora i razine sigurnosti u odgovor na Likertovoj skali, čime je obrazac izvedbe zadatka mogao biti preciznije karakteriziran. Iako je očekivano da će dominantna interpretacija kondicionala biti “neispravni kondicional” (eng. defective conditional), većina sudionika imala je obrazac odgovaranja koji je bio u skladu s konjunktivnom interpretacijom, za obje vrste kondicionala. Obrazac vremena odgovora dobro se uklapa u kontekst pronađene interpretacije, a analiza razina sigurnosti u odgovore, kad je riječ o običnom kondicionalu, pokazuje da su ispitanici bili sigurniji u odgovor “istinito” u uvjetu “P Q”, nego u odgovor “neistinito” u uvjetima “¬P Q” i “P ¬Q”, dok druge razlike nisu pronađene. Također, nije pronađena nijedna značajna razlika u razini sigurnosti za bikondicional. Unatoč tome što je očekivana interpretacija pronađena izuzetno rijetko, većina nalaza može se adekvatno objasniti u kontekstu razvojne dvoprocesne teorije mentalnih modela. Otvoreno je pitanje zbog čega je konjunktivna interpretacija bila najučestalija kod odraslih rasuđivača te su određene značajke zadatka rasuđivanja ovog tipa problematizirane u kontekstu rezultata ove studije i ranijih istraživanja kondicionalnog rasuđivanja. Nalazi ove studije mogući su prvi korak prema detaljnom istraživanju metakognitivnih aspekata izvedbe zadatka psihologijske tablice istinitosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija