Pregled bibliografske jedinice broj: 1085371
ŠTO PRIMALJA TREBA ZNATI O TOKSOPLAZMOZI
ŠTO PRIMALJA TREBA ZNATI O TOKSOPLAZMOZI, 2015., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet zdravstvenih studija, Rijeka, Hrvatska
CROSBI ID: 1085371 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ŠTO PRIMALJA TREBA ZNATI O TOKSOPLAZMOZI
(WHAT A MIDWIFE SHOULD KNOW ABOUT TOXOPLASMOSIS)
Autori
Grdinić, Teuta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet zdravstvenih studija
Mjesto
Rijeka, Hrvatska
Datum
15.04
Godina
2015
Stranica
35
Mentor
Lovrić, Angela
Ključne riječi
toksoplazmoza, simptomi, epidemiologija, posljedice za fetus, vaznost primalje kod edukacije i savjetovanja trudnica u sprečavanja infekcije, probir i terapija toksoplazmoze u trudnoći.
(toxoplasmosis, symptoms, epidemiology, consequences for the fetus, the importance of the midwife in the education and counseling of pregnant women in the prevention of infection, screening and therapy of toxoplasmosis in pregnancy.)
Sažetak
Toksoplazmoza je parazitarna bolest različitih vrsta životinja i ljudi uzrokovana protozoom Toxoplasma gondii. U čovjeka se bolest javlja ili u najranijem djetinjstvu kao posljedica primarno stečene infekcije majke toksoplazmom gondii za vrijeme trudnoće (konatalna toksoplazmoza) ili u kasnijoj dobi direktnom infekcijom (stečena toksoplazmoza). U Hrvatskoj je prokuženost među trudnicama 30 do 70%. Veća je prevalencija bolesti u regijama gdje je običaj prehranom sirovog ili slabo termički obrađenog mesa. Svinjsko meso i ovčetina ima najveću incidenciju tkivnih cisti (70-80%) dok je u mesu goveda minimalna. Klinički znakovi kongenitalne toksoplazmoze prvenstveno ovise o vremenu intrauterine infekcije. Ako infekcija nastane pod kraj trudnoće, dijete se rađa sa znakovima akutne generalizirane bolest. U kliničkoj slici mogu biti znakovi encefalitisa, intersticijske pneumonije hepatitisa, miokarditisa, makulopapuloznog osipa po koži i drugi. Ako je intrauterina infekcija nastala u ranom fetalnom životu i ako ne dođe do smrti fetusa dijete se rađa sa znakovima poodmakle bolest. Ona se očituje različitim kombinacijama: korioretinitis, mikrocefalija, hidrocefalija, intracerebralne kalcifikacije, konvulzije, hepatomegalija, splenomegalija te žutica i anemija. Infekcija toksoplazmom je rijedak ali potencijalno ozbiljan problem za vrijeme trudnoće. Posljedice toksoplazmoze u trudnoći su pobačaj, smrt ploda ili teške sekvele koje bolest može ostaviti na plod. Stoga je potreban rani probir u prvom trimestru trudnoće koji se provodi u nekim zemljama Europe, među njima i u Hrvatskoj. Što se tiče sekundarne prevencije toksoplazmoze dokazana je njena učinkovitost u 50% slučajeva, iz čega možemo zaključiti da svakoj ženi kada nam dođe na prvi pregled u trudnoći ili dođe k nama da bi ustanovila trudnoću jedan od najvažnijih elementa u radu primalje je edukacija žene kako prevenirati ovako ozbiljno oboljenje, no liječenje inficiranog ploda je upitno, te nije dokazana učinkovitost postojećih antiparazitarnih lijekova.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita