Pregled bibliografske jedinice broj: 1085249
5. simpozij Reproduktivno mentalno zdravlje
5. simpozij Reproduktivno mentalno zdravlje // 22. Dani psihologije u Zadru - Knjiga sažetaka / Burić, Irena ; Banai, Benjamin ; Macuka, Ivana ; Šimić, Nataša ; Tokić, Andrea ; Vidaković, Marina (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru, 2020. str. 45-45 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1085249 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
5. simpozij Reproduktivno mentalno zdravlje
(5th Simposium on Reproductive Mental Health)
Autori
Nakić Radoš, Sandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
22. Dani psihologije u Zadru - Knjiga sažetaka
/ Burić, Irena ; Banai, Benjamin ; Macuka, Ivana ; Šimić, Nataša ; Tokić, Andrea ; Vidaković, Marina - Zadar : Sveučilište u Zadru, 2020, 45-45
Skup
22. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 01.10.2020. - 03.10.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
reproduktivno mentalno zdravlje ; psihosocijalna ginekologija i porodništvo, trudnoća, porođaj, neplodnost
(reproductive mental health ; psychosocial obstetrics and gynaecology ; pregnancy ; childbirth ; infertility)
Sažetak
S posebnim zadovoljstvom najavljujem peti po redu simpozij na temu reproduktivnog mentalnog zdravlja. Ova godina je višestruko posebna po izazovima s kojima se susrelo naše društvo, od pandemije uzrokovane Covid-19 do zagrebačkog potresa koji je na ulicu istjerao i trudnice i majke s tek novorođenim bebama. Uslijed ovih nedaća i izazova, mentalno zdravlje mnogih je narušeno i time je potreba za istraživanjem i praktičnom primjenom tih znanja još izraženija. U ovogodišnjem simpoziju izlaganja se bave izučavanjem straha od porođaja kod mlađih žena, problema neplodnosti, te korelate mentalnog zdravlja majki. Prvo, izlaganje ispituje učestalost te prethodnice i posljedice straha od porođaja kod žena mlađe odrasle dobi koje nisu trudne i nemaju djecu (Čolić). Potom se iduća dva izlaganja bave ispitivanjem psiholoških aspekata neplodnosti kod žena, pri čemu se prvo izlaganje usmjerava na partnerske odnose iz perspektive žene (Prpa), a drugo se pak usmjerava na odnose između nekih osobina ličnosti i stresa (Potočar). Nadalje, slijedi izlaganje koje se bavi proučavanjem majčinog mentalnog zdravlja te dojenačkog temperamenta kao prediktora za povezivanje majke i dojenčeta (Tolja, Nakić Radoš i Brekalo). Konačno, posljednje izlaganje ispituje korelate mentalnog zdravlja majki prijevremeno rođene djece (Vidaković i Ombla). Vjerujemo kako još jednim simpozijem u nizu pridonosimo podizanju svijesti o važnosti reproduktivnog mentalnog zdravlja, upravo neposredno prije tjedna kad se posebno obilježava Dan mentalnog zdravlja. Prezentirani rezultati mogli bi potaknuti planiranje budućih istraživanja te poslužiti kao smjernice za izradu preventivnih programa i intervencija kako bi se povećala dobrobit žena, njihovih partnera i obitelji koji se suočavaju s različitim normativnim i nenormativnim promjenama. Ohrabrujuće je vidjeti mlađe kolegice koje su zainteresirane za reproduktivno mentalno zdravlje što daje nadu u daljnji razvoj ovog područja, posebice u ovim okolnostima koje su izrazito izazovne po mentalno zdravlje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb
Profili:
Sandra Nakić Radoš
(autor)