Pregled bibliografske jedinice broj: 108439
Sadržaj teških metala i kloriranih ugljikovodika u tkivima bjeloglavog supa
Sadržaj teških metala i kloriranih ugljikovodika u tkivima bjeloglavog supa // XXVIII. stručni skup Sekcije za zdravstvenu ekologiju Hrvatskog farmaceutskog društva RH i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo "Izazovi u ekologiji" : knjiga sažetaka
NP Plitvička jezera, Hrvatska: Hrvatski Zavod za javno zdravstvo, 2001. str. 199-200 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 108439 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sadržaj teških metala i kloriranih ugljikovodika u tkivima bjeloglavog supa
(The Content of Heavy Metals and Chlorinated hidrocarbons in Tissues of Eurasian Griffon)
Autori
Međugorac, Branka ; Kraš, Mirjana ; Živković, Alenka ; Kekić, Mladen ; Sušić, Goran ; Pavoković, Gordana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XXVIII. stručni skup Sekcije za zdravstvenu ekologiju Hrvatskog farmaceutskog društva RH i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo "Izazovi u ekologiji" : knjiga sažetaka
/ - : Hrvatski Zavod za javno zdravstvo, 2001, 199-200
Skup
Stručni skup Sekcije za zdravstvenu ekologiju Hrvatskog farmaceutskog društva RH i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo"Izazovi u ekologiji" (28 ; 2001)
Mjesto i datum
NP Plitvička jezera, Hrvatska, 07.11.2001. - 09.11.2001
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Bjeloglavi sup; teški metali; klorirani ugljikovodici
(Eurasian Griffon; heavy metals; chlorinated hidrocarbons)
Sažetak
Bjeloglavi sup (Gyps fulvus) jedna je od najvećih ptica letačica. Hrani se samo strvinama i nikada ne napada živi plijen. To je dugoživuća vrsta, neki primjarci mogu živjeti do 60 godina. Mlade ptice rastu u gnijezdu 4 mjeseca do prvoga leta, a vezane su za roditelje još jedan do dva mjeseca. Mladunčad jede hranu koju su im roditelji donijeli, a pretpostavlja se da su je donijeli pretražujući područje udaljeno oko 50 km od kolonije na kojoj se gnijezde (na otocima Cresu, Krku i Prviću, tj. u Kvarnerskom arhipelagu), najčešće mrtve ovce ili neke divlje životinje. Nažalost i ove “ ; zaštićene” ; ptice nisu zaštićene od utjecaja okoline putem hranidbenog lanca. Stoga smo u tkivima uginulih supova (dva mlada i jedan odrasli sup) odredili sadržaj olova, kadmija, žive i arsena. U mišićnom tkivu i jetri istih uzoraka odredili smo sadržaj DDT-a i njegovih izomera 4, 4' DDE i 4, 4' DDD, polikloriranih bifenila (kao Aroclor 1260) i kongenera (IUPAC 28, 52, 101, 138, 180).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija