Pregled bibliografske jedinice broj: 1084288
Digitalni dijalog s parlamentom – primjena informacijsko-komunikacijske tehnologije u kontekstu participacije građana u zakonodavnom postupku
Digitalni dijalog s parlamentom – primjena informacijsko-komunikacijske tehnologije u kontekstu participacije građana u zakonodavnom postupku // Identiteti - kulture - jezici, Godišnjak Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru: „Novi obzori društvenih i humanističkih znanosti“ / Barbarić, Dražen ; Blažević, Ines ; Brekalo, Miljenko ; Buntić, Mate (gl. ur.) ; Dümmel, Karsten ; Iličić, Gordana ; Jakovljević, Miro ; Krešić, Katica ; Musić, Ivica ; Odak, Marko ; Sabljić-Vujica, Jela ; Vlaisavljević, Ugo (ur.).
Mostar: Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru, 2020. str. 78-99 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1084288 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Digitalni dijalog s parlamentom – primjena informacijsko-komunikacijske tehnologije u kontekstu participacije građana u zakonodavnom postupku
(Digital dialogue with the parliament – the application of information-communication technology in the context of citizen participation in the legislative process)
Autori
Struić, Gordan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Identiteti - kulture - jezici, Godišnjak Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru: „Novi obzori društvenih i humanističkih znanosti“
/ Barbarić, Dražen ; Blažević, Ines ; Brekalo, Miljenko ; Buntić, Mate (gl. ur.) ; Dümmel, Karsten ; Iličić, Gordana ; Jakovljević, Miro ; Krešić, Katica ; Musić, Ivica ; Odak, Marko ; Sabljić-Vujica, Jela ; Vlaisavljević, Ugo - Mostar : Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru, 2020, 78-99
Skup
Međunarodna znanstvena konferencija Identiteti – kulture – jezici: Novi obzori društvenih i humanističkih znanosti
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina, 31.05.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
informacijsko-komunikacijska tehnologija ; internet ; participacija ; Hrvatski sabor ; e-parlament ; zakonodavni postupak
(information-communication technology ; internet ; participation ; Croatian Parliament ; e-parliament ; legislative process)
Sažetak
Otkako su uzletom informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT) širom otvorena vrata intenzivnijoj participaciji građana u postupcima donošenja odluka, počivajući na većoj pristupačnosti, otvorenosti, transparentnosti, fleksibilnosti i interdisciplinarnosti koja uključuje doprinose, primjerice, iz područja prava, političkih znanosti, ekonomije te informacijskih i komunikacijskih znanosti, njezina implementacija u parlamentarnom kontekstu rezultirala je oblikovanjem novog koncepta parlamenta, tzv. elektroničkog ili e-parlamenta. Riječ je o konceptu fokusiranom na korištenje IKT-a kao ključnog alata za transformaciju temeljnih funkcija parlamenta, pravovremenost donošenja odluka, otvorenost, transparentnost i smanjenje troškova kojim se građanima pruža prilika za digitalni dijalog s parlamentom u cilju njihova utjecaja na zakone i druge propise koji se donose u parlamentu. Imajući u vidu izloženo, u radu se istražuje, prvo, na koji je način u hrvatskom parlamentarnom pravu uređena mogućnost primjene IKT-a u cilju participacije građana u zakonodavnom postupku ; drugo, kod kojih je pravno uređenih instrumenata participacije građana u postupku donošenja zakona, kao jednoj od temeljnih funkcija parlamenata, IKT isključivi, a kod kojih tek jedan od mogućih načina njihova ozbiljenja. Služeći se relevantnom literaturom i pravnim okvirom, kao i podacima koji su javno dostupni na web stranici Hrvatskoga sabora u radu je utvrđeno da hrvatsko parlamentarno pravo općenito predviđa mogućnost primjene IKT-a u cilju participacije građana u zakonodavnom postupku, ali i da ipak postoje stanovite razlike s obzirom na eksplicitnost, odnosno implicitnost načina njezina uređenja te instrumente na koje se odnosi. Nadalje, utvrđeno je da se kod prava na peticiju, informiranja te uključivanja u radne skupine i parlamentarna radna tijela IKT javlja kao jedan od mogućih načina, a kod prava na savjetovanje kao jedini, isključivi način njegova ozbiljenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo, Politologija, Interdisciplinarne društvene znanosti