Pregled bibliografske jedinice broj: 1084090
Dinamika pojavljivanja rijetkih vrsta fitoplanktona u euksiničnom jezeru Zmajevo oko
Dinamika pojavljivanja rijetkih vrsta fitoplanktona u euksiničnom jezeru Zmajevo oko, 2020., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1084090 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dinamika pojavljivanja rijetkih vrsta fitoplanktona u euksiničnom jezeru Zmajevo oko
(Dinamics of rare species occurence in the euxinic lake Zmajevo oko)
Autori
Žiroš, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
21.09
Godina
2020
Stranica
67
Mentor
Ljubešić, Zrinka
Ključne riječi
meromiktičko jezero, Rogoznica, anoksija, dinoflagelati
(meromictic lake, Rogoznica, anoxia, dinoflagellates)
Sažetak
Fitoplankton je raznolika skupina fotosintetskih mikroorganizama, prokariota i eukariota, te je glavni primarni proizvođač, odgovoran za gotovo polovicu globalne neto primarne proizvodnje. U ovom radu je opisana zajednica fitoplanktona u euksiničnom i meromiktičnom jezeru Zmajevo oko. Jezero je jedinstven je hidrogeomorfološki fenomen Mediterana, te je zbog specifičnih uvjeta koji prevladavaju u jezeru, u oksičnom miksolimnionu zastupljen relativno mali broj fitoplanktonskih vrsta, od kojih neke razvijaju izrazito visoke abundancije. Opisana je zajednica fitoplanktona kroz vremensko razdoblje od 20 godina, s posebnim naglaskom na pojavljivanje rijetkih vrsta - dinoflagelata Akashiwo sanguinea i Prorocentrum arcuatum, te mikroflagelata reda Ebriales Hermesinum adriaticum. Maksimalna zabilježena abundancija mikrofitoplanktona je bila 8.92 × 106 stanica L-1, te su dominirale dijatomeje (33 svojte, maksimalna abundancija 88.69 × 106 stanica L-1), zatim dinoflagelati (14 svojta maksimalna abundancija 8.4 × 105 stanica L-1), ebriales (1 svojta, maksimalna abundancija 1.15 × 105 stanica L-1) i 1 svojta silikoflagelata (maksimalna abundancija 8.3 × 103 stanica L-1). Nakon perioda holomiksije, koji je karakterističan za Zmajevo oko, potrebni su optimalni uvjeti u vidu temperature i saliniteta, te koncentracije kisika i nitrata kako bi se uspostavila nova populacija mikrofitoplanktona. Zbog rasta u iznimno ekstremnom okolišu, dobivena populacija je jedinstvena i rijetka te je u izravnoj interakciji s funkcioniranjem ekosustava. Dobiveni podaci predstavljaju veliku vrijednost te će se koristiti za dugoročna istraživanja i izravno praćenje anomalija uzrokovanih klimatskim promjenama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2018-01-1717 - Rogozničko morsko jezero kao model odziva ekosustava na promjene u okolišu (MARRES) (Ciglenečki-Jušić, Irena, HRZZ - 2018-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Zrinka Ljubešić
(mentor)