Pregled bibliografske jedinice broj: 1083433
Proračun cisterne za prijevoz goriva
Proračun cisterne za prijevoz goriva, 2020., diplomski rad, Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu, Slavonski Brod
CROSBI ID: 1083433 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Proračun cisterne za prijevoz goriva
(Calculation of tank trailer)
Autori
Prlić, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu
Mjesto
Slavonski Brod
Datum
25.09
Godina
2020
Stranica
58
Mentor
Konjatić, Pejo
Ključne riječi
cisterna, poluprikolica, gorivo, posuda, transport, analitički proračun, proračun metodom konačnih elemenata, optimiranje geometrije
(tank trailer, trailer, fuel, vessel, transport, analytical calculation, finite element method calculation, geometry optimization)
Sažetak
Tema ovog diplomskog rada je „Proračun cisterne za prijevoz goriva“. U radu je obrađen kratak osvrt na cisterne i njihovu primjenu u transportu. Objašnjene su pojedine komponente i obrazložena je uporaba različitih materijala. Prikazane su neke od osnovnih oblika prikolica i poluprikolica. Kako bi što bliže upoznali predmet razmatranja prikazani su osnovni elementi za izradu cisterne. Analitički proračun je proveden prema standardu EN13094:2015. U radu su shematski prikazane dimenzije posude potrebne kako bih mogli pristupiti proračunu. Analiza je provedena za svaki dio kako bih bili sigurni da cisterna zadovoljava uvjete propisane standardom. Za numerički proračun izrađen je model cijele cisterne. Trodimenzijski model izrađen je u programskom paketu „SolidWorks“ prema dokumentaciji firme Sliško. Prije pristupanja numeričkom proračunu određeni su svi potrebni uvjeti za proračun prema standardu. Numerička analiza izrađena je za prethodno izrađenu geometriju iz SolidWorks-a, a analiza za sve uvjete opterećenja izrađena je u programu Ansys 18.1. U analizama su provedene konvergencije za rješenja ukupnih ekvivalentnih naprezanja po von-Misesu i ukupnih pomaka za različite veličine konačnih elemenata. Izvršeno je optimiranje nosivih dijelova konstrukcija kao što su oslonci kraljevog čepa i oslonaca na šasiji. Nakon provedenog optimiranja izvršena je ponovna analiza konstrukcije prema zadanim uvjetima opterećenja na optimirani model. Optimiranjem se uspjela smanjiti masa dok su razlike naprezanja i pomaka veoma male u odnosu na početnu konstrukciju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo