Pregled bibliografske jedinice broj: 1083406
UKLANJANJE MIKROPLASTIKE NAPREDNIM OKSIDACIJSKIM PROCESIMA
UKLANJANJE MIKROPLASTIKE NAPREDNIM OKSIDACIJSKIM PROCESIMA // XIII. susret mladih kemijskih inženjera, Knjiga sažetaka / Dejanović, Igor ; Vrsaljko, Domagoj ; Žižek, Krunoslav (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2020. str. 84-84 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1083406 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
UKLANJANJE MIKROPLASTIKE NAPREDNIM OKSIDACIJSKIM PROCESIMA
(MICROPLASTICS REMOVAL BY ADVANCED OXIDATION PROCESSES)
Autori
Delić, Dorian ; Duhaček, Hana ; Hamilton, Stella ; Cvetnić, Matija ; Kučić Grgić, Dajana ; Prevarić, Viktorija ; Sigurnjak, Marija ; Ukić, Šime ; Markić, Marinko ; Bolanča, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XIII. susret mladih kemijskih inženjera, Knjiga sažetaka
/ Dejanović, Igor ; Vrsaljko, Domagoj ; Žižek, Krunoslav - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2020, 84-84
Skup
XIII. susret mladih kemijskih inženjera (SMLKI 2020)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.02.2020. - 21.02.2020
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
mikroplastika ; uklanjanje ; AOP
(microplastics ; removal ; AOP)
Sažetak
Mikroplastika predstavlja onečišćenje u obliku sitnih plastičnih čestica manjih od 5 mm, a nastaje iz dva izvora: A) izravna proizvodnja i B) fragmentacija većih plastičnih ostataka uslijed razgradnje. S obzirom da se na postrojenjima za pročišćavanje otpadnih voda ne uklanjaju čestice mikroplastike i oni se smatraju potencijalnim izvorom mikroplastike u vodenom okruženju. S obzirom na to potrebno je naći novi i inovativni pristup za uklanjanje čestica mikroplastike iz pitke i otpadne vode. Također, jedan od izazova je analiza i detekcija mikroplastike. Ona se detektirala vizualno tako što su se identificirale moguće plastične čestice mikroskopom nakon čega je uslijedila potvrda analizama kemijskog sastava. Napredni oksidacijski procesi (AOP) pokazali su se efikasnim u uklanjanju organskih onečišćivala. Ključna prednost AOP-a je u tome što se stvaraju in-situ radikalske vrste koje reagiraju s organskim onečišćujućim tvarima i na kraju ih mineraliziraju u krajnje proizvode, CO2 i H2O, uz smanjenje toksičnosti i povećanje biorazgradivosti obrađene vode, dok je nedostatak vrlo složena optimizacija samoga procesa i ekonomska prihvatljivost s obzirom na utrošak kemikalija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo, Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2019-04-9661 - Primjena naprednih tehnologija obrade voda za uklanjanje mikroplastike (AdWaTMiR) (Bolanča, Tomislav, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Dajana Kučić Grgić
(autor)
Tomislav Bolanča
(autor)
Viktorija Martinjak
(autor)
Šime Ukić
(autor)
Matija Cvetnić
(autor)
Marinko Markić
(autor)
Marija Sigurnjak
(autor)