Pregled bibliografske jedinice broj: 1082999
Svjetlost betlehemskog rođenja
Svjetlost betlehemskog rođenja // Svjetlo riječi, 8 (1990), 93; 13-15 (nije recenziran, članak, stručni)
CROSBI ID: 1082999 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Svjetlost betlehemskog rođenja
(The light of the birth of Bethlehem)
Autori
Lujić, Božo
Izvornik
Svjetlo riječi (1512-6986) 8
(1990), 93;
13-15
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
Betlehem ; rođenje ; Izrael ; Judeja ; Novi zavjet ; predaja ; špilja ; Konstantin ; Palestina ; Božić ; ljubav ; zajedništvo ; mir ; pastiri
(Bethlehem ; birth ; Israel ; Judea ; New Testament ; surrender ; cave ; Constantine ; Palestine ; Christmas ; love ; community ; peace ; shepherds)
Sažetak
Betlehem je u izraelskoj povijesti bio i ostao malo mjesto. U ljudskom okviru razmišljanja on ni po čemu nije zasluživao da postane mjestom s kojega će se i prostorno i vremenski računati početak novoga doba. Kako izvješćuju dvojica evanđelista, Matej i Luka, mjesto Isusova rođenja bio je upravo Betlehem. U to evanđeosko izvješće nije se nikada u tijeku duge kršćanske tradicije sumnjalo. Ali u novije vrijeme neki egzegeti pokušavaju osporiti Betlehemu tu čast držeći da je Betlehem uzet za mjesto Isusova rođenja iz mesijansko-teoloških razloga. Protiv takve interpretacije ustaju same činjenice. Autor u radu donosi biblijska izvješća te svjedočanstvo kršćanske predaje prema kojima Betlehem ostaje mjesto Isusova rođenja, jer protiv izričitih tvrdnji Mateja i Luke u korist Betlehema, a oslanjajući se na još raniju Pavlovu predaju, ne postoje jači proturazlozi za neko drugo mjesto. Za Mariju, Josipa i Isusa nije bilo mjesta među pripadnicima čak i srednjeg društvenog sloja. Oni su prostorno gurnuti na rub grada, a sociološki na rub društva. Značajno je da se novi čovjek rađa u pećini, na rubu društva, ali zaogrnut plaštem ljubavi. Spasenje svijeta ne dolazi, prema tome, iz kraljevskih toplih odaja, iz svile i grimiza, nego počinje odozdo, u špilji, kroz patnju, muku, jecaje, osamljenost i hladnoću. Novi čovjek i novo doba rađaju se - a to je posve znakovito - u pećini odbačenosti ali u intimi ljubavi. Zato je Božić poruka nade veselja, obiteljske topline, susreta i razumijevanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija, Arheologija