Pregled bibliografske jedinice broj: 1082898
PREVENCIJA I KONTROLA ŠIRENJA MDRO U ZDRAVSTVENIM USTANOVAMA
PREVENCIJA I KONTROLA ŠIRENJA MDRO U ZDRAVSTVENIM USTANOVAMA // Prvi kongres zdravstvenih ustanova Krapinsko- zagorske županije ; Prvi kongres medicinskih sestara KZŽ / Željka Žnidarić (ur.).
Zabok: Željka Žnidarić, 2019. str. 88-88 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1082898 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PREVENCIJA I KONTROLA ŠIRENJA MDRO U ZDRAVSTVENIM
USTANOVAMA
(PREVENTION AND CONTROL OF THE MDRO SPREAD IN THE
HEALTHCARE INSTITUTIONS)
Autori
Kranjčević-Ščurić Mihaela ; Ščurić Ivica ; Pevec Štefanija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
ISBN
978-953-48834-0-2
Skup
Prvi kongres zdravstvenih ustanova Krapinsko- zagorske županije ; Prvi kongres medicinskih sestara KZŽ
Mjesto i datum
Tuheljske Toplice, Hrvatska, 18.11.2020. - 19.11.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
infekcije povezane sa zdravstvenom skrbi, multirezistentni mikroorganizmi, mjere prevencije, kontaktna izolacija, komunikacija
(healthcare associated infections, multidrug-resistant microorganisms, prevention measures, contact isolation, communication)
Sažetak
Antimikrobna rezistencija i infekcije povezane sa zdravstvenom skrbi (HCAI) postaju sve veći javnozdravstveni problem u svijetu i Europi. G. 2001. EU je usvojila Preporuku Vijeća o racionalnoj uporabi antimikrobnih sredstava u humanoj medicini, a 2009. usvojili su Preporuku Vijeća o sigurnosti pacijenata, uključujući sprečavanje i kontrolu infekcija povezanih sa zdravstvenom skrbi. Prema procjeni Europskog centra za kontrolu bolesti (ECDC) u državama članicama godišnje 37000 pacijenata umre kao direktna posljedica infekcije povezane sa zdravstvenom skrbi. Neki od najčešćih mikroorganizama multirezistentnih na antibiotike (MDRO) su: meticilin rezistentni Staphylococcus aureus ili MRSA, vancomicin rezistentni Enterococcus ili VRE, Clostridium difficile, sojevi koji produciraju beta-laktamaze proširenog spektra (ESBL), KRE - karbapenem- rezistentne enterobakterije (kao što su sojevi KPC, NDM, OXA-48, VIM i dr). Gotovo svi MDRO se šire kontaktom (direktnim ili indirektnim). Imaju veliku sposobnost širenja te zahtijevaju kontaktne mjere zaštite/izolacije da bi se spriječilo daljnje širenje. Mnoge studije su pokazale da standardne mjere zaštite nisu dostatne u prevenciji širenja MDRO. Bolnički okoliš sve je više u fokusu kao rizik za širenja MDRO te je više dokaza u prilog završnoj aerosolnoj dekontaminaciji prostora. Neki autori ipak upozoravaju da mnoge MDRO bakterije potječu i od same pacijentove flore te nisu posljedica kontakta s kontaminiranom okolinom, ali prevencija njihova širenja je ista. U brojnim istraživanjima naglašava se važnost osnovnih mjere prevencije širenja MDRO: kontaktna izolacija, zasebna soba, kohortiranje, higijena ruku, aktivni probir asimptomatskih pacijenata (gram negativnih MDRO, obavezno KRE), sporocidno čišćenje okoline pacijenta kao standard, dekolonizacija kože kupanjem pacijenata u antiseptičkom detergentu, uvijek dostupni protokoli za MDRO. Otvorena i iskrena komunikacija između odjela i ustanova jedan je od ključnih elemenata u prevenciji širenja lokalno i globalno.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti