Pregled bibliografske jedinice broj: 1082588
Akutni i rezidualni učinak prirodnih insekticida i akaricida na grabežljivu grinju Neoseiulus cucumeris (Oudemans, 1930)
Akutni i rezidualni učinak prirodnih insekticida i akaricida na grabežljivu grinju Neoseiulus cucumeris (Oudemans, 1930), 2020., diplomski rad, diplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1082588 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Akutni i rezidualni učinak prirodnih insekticida i akaricida na grabežljivu grinju Neoseiulus cucumeris (Oudemans, 1930)
(Acute and residual effects of natural insecticides and acaricides on predatory mite
Neoseiulus cucumeris (Oudemans, 1930))
Autori
Gres, Virna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
30.09
Godina
2020
Stranica
31
Mentor
Čačija, Maja
Ključne riječi
akaricidi, botanički insekticidi, naturaliti, Neoseiulus cucumeris, Phytoseiidae
(acaricides, botanicals, naturalytes, Neoseiulus cucumeris, Phytoseiidae)
Sažetak
Grabežljiva grinja Neoseiulus cucumeris (Oudemans, 1930) iz porodice Phytoseiide smatra se jednim od najznačajnijih prirodnih neprijatelja za suzbijanje štetnika u zaštićenim prostorima. Njena učinkovitost je dovoljna za održavanje štetnika ispod kritičnog broja, ali ne i za potpuno suzbijanje, zbog čega je potrebno dodatno tretiranje insekticidima. Prirodne insekticide i akaricide te naturalite ubrajamo u skupinu sigurnih sredstava za zaštitu, no i njihovo korištenje u kombinaciji s grinjom treba istražiti. Stoga je cilj ovog rada bio istražiti imaju li prirodni insekticidi i akaricidi učinak na grinju N. cucumeris. Istraživanje je provedeno u laboratorijskim uvjetima na temperaturi od 25 °C uz relativnu vlažnost zraka od 75 % i fotoperiodu od 14 sati (dan): 10 sati (noć). Petrijeve zdjelice tretirane su s pet različitih djelatnih tvari te vodom koja je bila kontrolna varijanta. Očitavanje akutnog djelovanja obavljeno je 24 sata nakon tretiranja, a rezidualni učinak sedmi dan od tretiranja. Niti jedna djelatna tvar nije imala jako akutno djelovanje na grinju. Piretrin i spinosad pokazali su najvišu učinkovitost (83, 33 % i 81, 67 %) zadnji dan očitavanja te su klasificirani kao srednje opasni insekticidi. Azadiraktin se pokazao kao malo opasan insekticid jer je imao slabije rezidualno djelovanje te je učinkovitost sedmi dan od primjene iznosila 53, 33 %. Najnižu učinkovitost pokazali su abamektin i spirodiklofen te su klasificirani kao bezopasni. S obzirom na rezultate, naturalit abamektin i standardni akaricid spirodiklofen pokazali su se kao najsigurniji za uporabu s grabežljivom grinjom N. cucumeris.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)