Pregled bibliografske jedinice broj: 1081848
Rječnička raznolikost pisanih tekstova osoba s razvojnim jezičnim poremećajem
Rječnička raznolikost pisanih tekstova osoba s razvojnim jezičnim poremećajem // Knjiga sažetaka, JEZIČNO I IZVANJEZIČNO U MEĐUDJELOVANJU
Split, Hrvatska, 2020. str. 44-44 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1081848 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rječnička raznolikost pisanih tekstova osoba s
razvojnim jezičnim poremećajem
(Lexical diversity in written texts of persons with
developmental language disorders)
Autori
Hržica, Gordana ; Košutar, Sara ; Kramarić, Matea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Knjiga sažetaka, JEZIČNO I IZVANJEZIČNO U MEĐUDJELOVANJU
/ - , 2020, 44-44
Skup
XXXIV. međunarodni znanstveni skup JEZIČNO I IZVANJEZIČNO U MEĐUDJELOVANJU
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 24.09.2020. - 26.09.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
rječnička raznolikost, razvojni jezični poremećaj
(lexical diversity, developmental language disorder)
Sažetak
Razvojni jezični poremećaj (RJP) jedna je od najučestalijih teškoća koja se javlja u jezičnom usvajanju, a posljedično se zadržava u kasnijoj životnoj dobi. Odstupanja u jezičnim sposobnostima osoba s RJP-om mogu se pratiti na svim jezičnim razinama, pri čemu se rječnik može smatrati temeljem za jezičnu proizvodnju. Osim primjenom standardiziranih psihometrijskih testova, rječničke se sposobnosti osoba s RJP-om mogu procijeniti uporabom različitih jezičnih mjera. Jedna od skupina mjera uključuje procjenu rječničke raznolikosti, koja se pokazala snažnim prediktorom kvalitete pisanoga teksta (pregled: Yu, 2009). No dosadašnja istraživanja ostavljaju otvorenima pitanja o prikladnosti uporabe različitih mjera u utvrđivanju razlika u rječničkoj raznolikosti između osoba s RJP-om i osoba UJR-a. Uz to je rječnička raznolikost rijetko istraživana na pisanim tekstovima osoba s RJP-om. Cilj ovog istraživanja bio je ispitati razlike u rječničkoj raznolikosti između osoba s RJP-om i osoba UJR-a širega raspona kronološke dobi na uzorcima pisanih tekstova. Očekivalo se da će osobe s RJP-om postizati značajno niži rezultat od osoba UJR-a na mjerama pomični prosječni omjer različnica i pojavnica (MATTR) i indeks leksičke raznolikosti D, dok na mjerama broj različitih riječi (NDW) i omjer različnica i pojavnica (TTR) neće biti razlike. Za istraživanje su iz Hrvatskoga korpusa neprofesionalnoga pisanog jezika (Kuvač Kraljević, Hržica i Kologranić Belić, u tisku) izdvojeni jezični uzorci govornika s RJP-om (n=20) i govornika UJR-a (n=19) uparenih prema spolu i kronološkoj dobi. Jezični su uzorci elicitirani pomoću pripovjednoga slikovnog predloška Priča o plaži koji čini dio testnoga materijala Expression, Reception and Recall of Narrative Instrument (Bishop, 2004). Rječnička raznolikost izračunata je primjenom mjera NDW, TTR, MATTR i D. Podatci su obrađeni t-testom za nezavisne uzorke. Dobiveni rezultati ukazuju na statistički značajno nižu razinu rječničke raznolikosti osoba s RJP-om od osoba UJR-a na svim mjerama. Na temelju dobivenih rezultata može se zaključiti kako testirane mjere rječničke raznolikosti mogu razlikovati osobe različitoga jezičnog statusa u zahtjevnim zadatcima pisanoga pripovjednog diskursa. U usporedbi s ranijim istraživanjima u kojima se tvrdi da su razlike u rječničkoj raznolikosti posredni rezultat sintaktičke složenosti (pregled: Charest i Skoczylaz, 2019), dobivena se razlika u ovom istraživanju objašnjava utjecajem žanra, primjenom preciznijih mjera te dobi sudionika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Logopedija, Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2017-05-6603 - Višerazinski pristup govornom diskursu u jezičnom razvoju (MultiDis) (Hržica, Gordana, HRZZ - 2017-05) ( CroRIS)
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb