Pregled bibliografske jedinice broj: 1081765
Tovne karakteristike junica i bikova Charolais pasmine
Tovne karakteristike junica i bikova Charolais pasmine // Zbornik sažetaka 55. hrvatskog i 15. međunarodnog simpozija agronoma / Mioč, Boro ; Širić, Ivan (ur.).
Zagreb: Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2020. str. 219-220 (poster, međunarodna recenzija, kratko priopćenje, ostalo)
CROSBI ID: 1081765 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tovne karakteristike junica i bikova Charolais
pasmine
(Growth performance of heifers and bulls of
Charolais breed)
Autori
Gršić, Matija ; Ivanković, Ante ; Konjačić, Miljenko ; Kiš, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, kratko priopćenje, ostalo
Izvornik
Zbornik sažetaka 55. hrvatskog i 15. međunarodnog simpozija agronoma
/ Mioč, Boro ; Širić, Ivan - Zagreb : Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2020, 219-220
Skup
55. hrvatski i 15. međunarodni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Vodice, Hrvatska, 16.02.2020. - 21.02.2020
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Charolais, proizvodnja govedine, spol, fenotip
(Charolais, beef production, sex, phenotype)
Sažetak
Pasmina (genotip) važna je odrednica proizvodnje junećeg mesa jer utječe na dinamiku rasta, konformaciju trupa i kvalitetu mesa. Na tovne karakteristike utječe specifičnost proizvodnog okruženja te proizvodne potencijale pasmina treba istražiti u različitim tehnologijama proizvodnje. Stoga je cilj istraživanja bio utvrditi tovne karakteristike junica i bikova pasmine Charolais uzgojenih u sustavu krava-tele te tovljenih u zatvorenom stajskom načinu držanja. Istraživanje je provedeno na dvanaest junadi jedne uzgojno-tovne govedarske farme. Telad su uzgojena u jednakim uvjetima u sustavu „kravatele“ u kojem su do odbića (u dobi sedam mjeseci) držana zajedno s kravama. Potom su odvojena od stada i grupirana u dva boksa te uključena u daljnji tov. Junad su tijekom tova hranjena kompletno izmiješanim obrokom. Vaganje mladih bikova provedeno je u njihovoj dobi od 200 i 490 dana a junica u dobi od 220 i 530 dana. Mladi bikovi u odnosu na junice postigli su veće završne mase (720 kg: 531 kg ; P<0, 01) i ukupne dnevne priraste (1.470 g : 1.028 g ; P<0, 01). Mladi bikovi u odnosu na junice imali su povoljni randman te povoljniji udio mišićnog, masnog i koštanog tkiva u rebrenom isječku (66, 8 : 16, 5 : 16, 7). Rezultati provedenog istraživanja pokazuju da je utjecaj spola na dinamiku rasta te konformaciju trupa junadi značajan. Provedeno istraživanje može poslužiti kao poticaj daljnjim istraživanjima tovnih karakteristika junadi Charolais pasmine u aktualnim tehnologijama tova.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb