Pregled bibliografske jedinice broj: 1081484
Uloga bake i djeda u obitelji: mišljenja i stavovi majki
Uloga bake i djeda u obitelji: mišljenja i stavovi majki // Porodica i savremeno društvo – izazovi i perspektive / Macanović, Nebojša (ur.).
Banja Luka: Centar Modernih Znanja ; Resursni centar za specijalnu edukaciju, 2020. str. 294-305 doi:10.7251/ZCMZ2001294L (ostalo, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1081484 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga bake i djeda u obitelji: mišljenja i stavovi
majki
(Role of Grandparents in the Family: Opinions and
Attitudes of Mothers)
Autori
Ljubetić, Maja ; Mandarić Vukušić, Anita ; Amižić, Ena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Porodica i savremeno društvo – izazovi i perspektive
/ Macanović, Nebojša - Banja Luka : Centar Modernih Znanja ; Resursni centar za specijalnu edukaciju, 2020, 294-305
ISBN
978-99976-761-9-1
Skup
5. međunarodna naučna konferencija „Društvene devijacije”
Mjesto i datum
Banja Luka, Bosna i Hercegovina, 18.09.2020. - 19.09.2020
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
baka/djed, obitelj ; odnosi ; potpora ; roditeljstvo
(grandmother/grandfather ; family ; relationships ; support ; parenting)
Sažetak
Suvremena obitelj značajno je promijenila svoju strukturu, u odnosu na protekla desetljeća, na način da se povećao broj nuklearnih i jednoroditeljskih obitelji te obitelji s ponovno sklopljenim brakovima, a smanjio se broj proširenih ili višegeneracijskih obitelji. Rastući trend je samostalni život roditelja i njihove djece u vlastitim domaćinstvima, dok je stanovanje s članovima proširenih obitelji rijetkost. Iako trendovi ukazuju na želju za osamostaljenjem „mladih“ obitelji, ipak je razvidna želja mladih roditelja da održavaju (više-manje) bliske kontakte i odnose sa svojim roditeljima i matičnom obitelji, odnosno bakama i djedovima vlastite djece. Bake i djedovi predstavljaju najprirodniju zamjenu za roditelje, a zbog životnog iskustva mogu biti izvor znanja i podrške koja može pomoći u djetetovu razvoju. S ciljem utvrđivanja stavova roditelja o uključenosti baka i djedova u život obitelji provedeni su intervjui sa šesnaest (16) majki djece rane i predškolske dobi. Rezultati istraživačkog dijela ovog rada upućuju na to da postoje prednosti i nedostaci aktivne uključenosti baka i djedova u živote obitelji, ali i efekti neuključivanja baka i djedova u djetetov odgoj na sve dionike. Kao prednosti navedeni su emocionalna, fizička i financijska potpora, pružanje savjeta, zadovoljstvo zbog kvalitete baka-unuče odnosa, vrijeme „za sebe“ te izbjegavanje pohađanja jaslica/vrtića dok se nedostatcima smatraju pretjerano miješanje u djetetov odgoj, popustljivost prema unucima, (pre)velika afektivna povezanost djeteta s bakom i djedom, gubitak roditeljskog autoriteta te financijsko opterećenje za roditelja zbog stečenih navika. Također, utvrđeni su i pozitivni i negativni efekti nesudjelovanja baka i djedova u odgoju djece i to za njih same, djecu i njihove roditelje. Činjenica jest da je odgoj djeteta uz potporu baka i djedova najčešće lakši, a ono što bake i djedovi mogu pružiti svojim unucima je bezuvjetna ljubav, osjećaj sigurnosti, zajedništva i podrške no, ponekad smjer može biti i neželjen.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet u Splitu