Pregled bibliografske jedinice broj: 1080792
Retinol u krvi sisajuće Angus teladi
Retinol u krvi sisajuće Angus teladi // Zbornik radova 55. hrvatskog i 15. međunarodnog simpozija agronoma / Širić, Ivan ; Bendelja Ljoljić, Darija (ur.).
Zagreb: Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2020. str. 245-246 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1080792 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Retinol u krvi sisajuće Angus teladi
(Retinol in the blood of suckling Angus calves)
Autori
Darko Grbeša ; Kristina Kljak ; Iva Vujec
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Zbornik radova 55. hrvatskog i 15. međunarodnog simpozija agronoma
/ Širić, Ivan ; Bendelja Ljoljić, Darija - Zagreb : Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2020, 245-246
Skup
55. hrvatski i 15. međunarodni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Vodice, Hrvatska, 16.02.2020. - 21.02.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
retinol ekvivalent ; retinol , plazma ; sustav krava-tele
(retinol equivalent ; retinol ; plasma ; cow-calf operation)
Sažetak
Retinol (vitamin A) ima ključnu ulogu u imunitetu mlade teladi. Cilj ovog rada je bio utvrditi sadržaj retinola u plazmi sisajuće angus teladi i krava od poroda do 4. mjeseca starosti držanih u sustavu kravatele. Pokus je proveden na ekološkoj farmi goveda od siječnja do travnja 2019. godine. Nasumično je izabrano 10 krava i njihovih teladi te je u njihovoj plazmi određena koncentracija retinola. Oteljene krave i njihova telad su provele prvih 60 dana zatvorene u štali gdje su hranjene po volji krmivima različitog prosječnog sadržaja retinol ekvivalenta (RE, μg/kg suhe tvari ; P<0, 001) koji je iznosio u sijenu 3 651, u sjenaži 12 278 i u kamenoj soli za lizanje s vitaminom A 88 333 RE. Sadržaj retinol ekvivalenta je opadao sa stajanjem sijena i silaže od zime do proljeća (P<0, 05). Koncentracije retinola u plazmi teladi su 1., 4., 31., 59. dana iznosile 19, 9, 23, 1, 16, 4 i 19, 5 μg/dL, a krava 24, 3, 23, 5, 24, 4 i 25, 9 μg/dL. Od 60. do 90. dana krave su zajedno s teladi puštene na mladu ispašu (64 260 RE) koja im je bila jedina krma a razina retinola je porasla u teladi na visokih 34, 1 i krava na 39, 3 μg/dL plazme (P<0, 001). Utvrđena je signifikantna je povezanost sadržaja RE u krmivima i retinola u plazmi krava (r=0, 74 ; P<0, 001) te plazmi teladi i krava (r=0, 43 ; P<0, 001). Primijenjena hranidba konzerviranom krmom i vitaminsko mineralnim dodatkom u zimskom razdoblju te samo paša u proljetnom osiguravaju dovoljne količine retinola u plazmi krava i njihove teladi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb