Pregled bibliografske jedinice broj: 1080487
Vojne prometnice u Baranji tijekom osmanske vlasti i njihov utjecaj na stanovništvo i okoliš
Vojne prometnice u Baranji tijekom osmanske vlasti i njihov utjecaj na stanovništvo i okoliš // Znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem "Baranja kroz povijest" / Župan, Dinko ; Andrić, Stanko (ur.).
Slavonski Brod: Hrvatski institut za povijest - Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje, 2020. str. 42-42 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1080487 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vojne prometnice u Baranji tijekom osmanske vlasti
i njihov utjecaj na stanovništvo i okoliš
(Military roads in Baranya during Ottoman rule and
their impact on the population and the
environment)
Autori
Vlašić, Anđelko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem "Baranja kroz povijest"
/ Župan, Dinko ; Andrić, Stanko - Slavonski Brod : Hrvatski institut za povijest - Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje, 2020, 42-42
Skup
Znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem: Baranja kroz povijest
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 17.09.2020. - 18.09.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Baranja, Osmansko Carstvo, vojne prometnice, 16. i 17. stoljeće, Drava, Dunav
(Baranya, Ottoman Empire, military roads, 16th and 17th centuries, Drava, Dunav)
Sažetak
Osmanska vlast u Baranji od 1526. do 1680-ih godina najveći je logistički fokus stavljala na kontrolu i sigurnost kopnenog puta uz Dunav i na plovni put Dunavom, budući da su ta dva prometna puta bila od presudne važnosti za transport ljudstva i materijala u okviru strateškog prodora Osmanskog Carstva u srednju Europu. Održavanje prometnica iziskivalo je golema materijalna sredstava, a ponajviše drvnu građu iz okolnih šuma, od koje se izgrađivalo utvrđenja i mostove uzduž prometnica. Normalnu prometnu komunikaciju ugrožavalo je razbojništvo, upadi habsburških odreda iz utvrda u središnjoj Ugarskoj, te rasprostranjeno močvarno tlo, na čije je širenje utjecalo frekventno izlijevanje rijeka u proljeće i jesen. Utjecaj osmanskog vojnog prometa na baranjsko stanovništvo i okoliš bio je vrlo velik, budući da je vojska za potrebe čestih vojnih pohoda koristila naselja u blizini prometnica za potrebe smještaja, prehrane i radne snage. Cilj rada je na temelju objavljene i neobjavljene osmanske arhivske građe i relevantne literature ustvrditi na koje je načine i u kojoj mjeri osmanski vojni promet utjecao na baranjsko stanovništvo i okoliš.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest