Pregled bibliografske jedinice broj: 108043
Uvod u numeričko modeliranje prostornih konstrukcija
Uvod u numeričko modeliranje prostornih konstrukcija // Zbornik 1 Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru / Čolak, Ivo (ur.).
Mostar: Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru, 2001. str. 69-103 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 108043 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uvod u numeričko modeliranje prostornih konstrukcija
(Introduction to numerical analysis of space structures)
Autori
Gotovac, Blaž ; Kozulić, Vedrana ; Čolak, Ivo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik 1 Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru
/ Čolak, Ivo - Mostar : Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru, 2001, 69-103
Skup
Znanstveni sati Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina, 14.06.2001. - 15.06.2001
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
numeričko modeliranje; složene inženjerske konstrukcije; kompatibilnost pomaka
(numerical modeling; complex engineering structures; compatibility of displacement)
Sažetak
Suvremeni pristup u numeričkom modeliranju složenih inženjerskih konstrukcija predstavlja simuliranje ponašanja istovremeno cijele konstrukcije. U okviru analize konstrukcija sastavljenih od ljuski i stupova, javljaju se specifični problemi povezivanja različitih konačnih elemenata u kompatibilnu cjelinu. Svi dostupni algoritmi za analizu ljuskastih konstrukcija zasnovani su na konačnim elementima ljuske koji imaju po pet stupnjeva slobode u svakom čvoru, što postaje prepreka u njihovom povezivanju s grednim konačnim elementima. Ovdje je razvijen cjelovit i efikasan algoritam za numeričko modeliranje konstrukcija sastavljenih od ljuski i stupova (grednih elemenata). Osnovni problem, koji se odnosi na nekompatibilnost pomaka točnije zaokreta u čvoru koji je zajednički za konačni element ljuske i gredni element, riješen je uvođenjem konačne rotacijske krutosti ljuske oko normale na njezinu srednju plohu. Time je formuliran izoparametrijski element ljuske sa šest stupnjeva slobode u svakom čvoru koji se, osim što zadovoljava uvjete kompatibilnosti u spojevima pojedinih elemenata konstrukcije, također pokazao i pogodan za modeliranje naboranih ljuskastih konstrukcija. Drugu važnu cjelinu u razvoju numeričkog modela čini implementacija numeričke interpretacije grednog elementa u osnovni model za analizu ljuskastih konstrukcija. Na osnovu postojećih saznanja što se tiče različitih formulacija rotacijskog stupnja slobode oko normale na srednju plohu ljuske, pronađeno je originalno rješenje. Funkcionalnost kreiranog numeričkog modela za analizu konstrukcija sastavljenih od ljuski i grednih elemenata potvrđena je na primjerima specijalnih inženjerskih konstrukcija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo