Pregled bibliografske jedinice broj: 1080276
Terapijsko jahnje kao podrška osobama s multiplom sklerozom
Terapijsko jahnje kao podrška osobama s multiplom sklerozom // Knjiga sažetaka 1. Međunarodna umjetnička i znanstvena konferencija Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju / Sabljar, Mirna ; Šulentić Begić, Jasna ; Ileš, Tatjana (ur.).
Osijek: Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Akademija za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2019. str. 78-78 (poster, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1080276 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Terapijsko jahnje kao podrška osobama s multiplom sklerozom
(Therapeutic Riding as Support to People with Multiple Sclerosis)
Autori
Gvozdanović Debeljak, Aleksandra ; Gašpar Čičak, Andrea ; Šarčević Ivić-Hofman Katarina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Knjiga sažetaka 1. Međunarodna umjetnička i znanstvena konferencija Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju
/ Sabljar, Mirna ; Šulentić Begić, Jasna ; Ileš, Tatjana - Osijek : Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Akademija za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2019, 78-78
ISBN
978-953-8181-19-1
Skup
1. međunarodna umjetnička i znanstvena konferencija Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 05.12.2019. - 06.12.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
multipla skleroza ; terapijsko jahanje ; učinci
(multiple sclerosis ; therapeutic riding ; effects)
Sažetak
Multipla skleroza (MS) bolest je središnjeg živčanog sustava, kronična je i neizlječiva (Vuković, 2016). Kao takva zahtijeva holistički pristup i tretman koji pospješuje proces ozdravljenja i učinak medikamenata (Tuđman, 2018 prema Blažinić, 2016). Za rehabilitaciju osoba s MS-om važan je multidisciplinaran pristup u kreiranju rehabilitacijskih programa. Rehabilitacijske programe terapijskog jahanja provode voditelji terapijskog jahanja i fizioterapeuti, a najčešći su korisnici djeca i odrasle osobe s različitim teškoćama (Buljubašić-Kuzmanović, 2017), među ostalim, i osobe s dijagnozom MS-a s ciljem postizanja određenih terapijskih učinaka (spoznajnih, fizičkih, emocionalnih, socijalnih i edukacijskih) (Uremović, 2017). Terapijsko ja-hanje vrlo je prikladna aktivnost za osobu s MS-om koja je ili sposobna stajati i/ili hodati ili ima barem određeni stupanj ravnoteže. Jahanje može pomoći u održavanju pokreta trupa, zdjelice i kukova i fleksibilnosti koja je ugrožena zbog neaktivnosti i spastičnosti ; može održati ili poboljšati ravnotežu sjedenja i koordinirano kretanje (Baker, 1997). Pretraživanjem literature uočava se nedostatak istraživanja o terapij-skom jahanju kao podršci u rehabilitaciji osoba s MS-om. Prema tome je cilj ovog istraživanja utvrditi učinke terapijskog jahanja iz perspektive osoba s dijagnozom MS-a. Istraživanje je provedeno u listopadu 2019. godine. Sudjelovalo je 9 osoba s MS-om, kronološke dobi od 38 godina do 64 godine. Rezultati istraživanja po-kazuju da je 55, 6% ispitanika u potpunosti zadovoljno terapijskim jahanjem. Ispi-tanici ističu pozitivne učinke terapijskog jahanja na ovim područjima: poboljšanje raspoloženja (66, 7%), smanjenje depresivnih misli (55, 6%), smanjenje razine stresa (55, 6%), relaksacija (77, 8%), proširenje socijalnih kontakata (66, 7%) te upotpunja-vanje slobodnog vremena (66, 7%). Može se zaključiti da su ispitanici uočili najveća poboljšanja na području psiholoških i socijalnih čimbenika kvalitete života. Stoga je važno provoditi daljnja istraživanja povezana s učincima terapijskog jahanja, kao i stvaranjem znanstveno utemeljenih činjenica ove rehabilitacijske metode kod osoba s dijagnozom MS-a.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb
Profili:
Katarina Šarčević Ivić-Hofman
(autor)
Aleksandra Gvozdanovic Debeljak
(autor)
Andrea Gašpar
(autor)