Pregled bibliografske jedinice broj: 1079585
Optimiranje priprave sintetskog geopolimera u konfiguraciji tankog filma
Optimiranje priprave sintetskog geopolimera u konfiguraciji tankog filma // 18th Ružička Days TODAY SCIENCE – TOMORROW INDUSTRY / Jukić, Ante (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2020. str. 65-65 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1079585 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Optimiranje priprave sintetskog geopolimera u
konfiguraciji tankog filma
(Optimisation of preparation of the synthetic
geopolymers in a thin-film configuration)
Autori
Brleković, Filip ; Višić, Lucija ; Bafti, Arijeta ; Šipušić, Juraj ; Mandić, Vilko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
18th Ružička Days TODAY SCIENCE – TOMORROW INDUSTRY
/ Jukić, Ante - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2020, 65-65
Skup
18. Ružičkini dani "Danas znanost - sutra industrija"
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 16.09.2020. - 18.09.2020
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
geopolimeri ; sol-gel ; sintetski alumosilikati ; tanki film
(geopolymers ; sol-gel ; synthetic aluminosilicates ; thin films)
Sažetak
Geopolimerni materijali dobivaju na značaju u području specijalnih cemenata (veziva). Za razliku od ostalih vrsta cemenata, očvršćivanje se ne temelji na procesu hidratacije, već na procesu geopolimerizacije. Tijekom tog procesa alumosilikatni prekursori se zapravo aktiviraju s alkalnim otopinama pri čemu se mikrostruktura s karakterističnim nano i mikro domenama, slično kao u zeolitima, što omogućuje razmatranje šire primjene. Sintetski prekursori i konačno sintetski geopolimeri omogućuju bolju kontrolu priprave, što omogućuje njihovo razmatranje u području naprednih i funkcionalnih materijala gdje je reproducibilnost materijala puno značajnija. Stoga su u ovom radu korišteni alumosilikatni prekursori pripravljeni različitim varijantama sol-gel metode. Korišteni su alkoksidi (tetraetoksi silan i aluminij-tri-sec-butoksid) i kelatori (etil acetoacetat) u reakcijama na različitim temperaturama kako bi se pripravili gelovi različite kemijske homogenosti. Dobiveni gelovi su žareni pri različitim temperaturama, što je utjecalo na različite stupnjeve uklanjanja organskih ostataka kao i različita strukturna i morfološka svojstva prekursora. Termički tretirani alumosilikatni prekursori aktivirani su smjesom vodenog stakla i natrijevog hidroksida u širem rasponu koncentracija na različitim temperaturama. Pripravljeni su blokovi geopolimera. Prekursori i geopolimeri su detaljno karakterizirani rendgenskom difrakcijskom analizom (XRD), analizom infracrvenom spektroskopijom s Fourierovom transformacijom (FTIR) te diferencijalnom termalnom i termogravimetrijskom analizom (DTA-TGA). Rezultati analize omogućili su razumijevanje doprinosa kemijskog sastava i homogenosti konstituanata kao i njihovih morfoloških karakteristika na geopolimerizaciju uzoraka, a sve s ciljem optimiranja procesa priprave geopolimera u konfiguraciji tankog filma. Temperatura odvijanja reakcije aktivacije pokazala je značajan utjecaj na reproducibilnost dobivenih geopolimera. Geopolimerni filmovi slijede svojstva geopolimernih blokova što otvara mogućnost njihove napredne upotrebe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo, Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2019-04-2367 - Fenomeni na površini tijekom priprave naprednih nanokompozita infiltracijom i funkcionalizacijom poroznih materijala (SLIPPERYSLOPE) (Mandić, Vilko, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
HRZZ-PZS-2019-02-1555
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Vilko Mandić
(autor)
Lucija Višić
(autor)
Juraj Šipušić
(autor)
Arijeta Bafti
(autor)
Filip Brleković
(autor)